Jasno
Bratislava
Jela
19.4.2025
Robotická chirurgia: Nová nádej pre pacientov s ochoreniami pečene a pankreasu
Zdielať na

Robotická chirurgia: Nová nádej pre pacientov s ochoreniami pečene a pankreasu

BANSKÁ BYSTRICA / Roosveltova nemocnica v Banskej Bystrici sa môže pochváliť novým programom robotickej chirurgie. Prinášajú pomoc pre pacientov z celého Slovenska s ochoreniami pečene, pankreasu a žlčových ciest. Lekársky tím sa učil od špičkových školiteľov vo Veľkej Británii, Francúzsku a Holandsku. Za sebou majú prvé robotické operácie orgánov, ktoré doteraz operovali iba klasickou metódou.

V Rooseveltovej nemocnici odštartovali nový robotický program na Slovensku. Lekársky tím postúpil z jednoduchších na zložitejšie prípady. Majú za sebou robotické operácie pečene, pankreasu a prvú miniinvazívnu rekonštrukciu žlčových ciest. "Operácia trvá 5 až 8 hodín a po klasickej bývajú pacienti zničení, tu je rekonvalescencia jednoduchšia," uviedol chirurg MUDr. Martin Sirotňák.

Na priebeh dohliadal skúsený školiteľ z Veľkej Británie, kde banskobystrickí lekári prešli dôsledným školením. "Pacienti odchádzajú s malými operačnými ranami, je to menej bolestivé a zotavenie je oveľa rýchlejšie," informoval šéf robotickej chirurgie UK Dr. Jawad Ahmad.

Operovať pečeň či pankreas sú zložité výkony už aj pri klasickej chirurgii. Pomocou robotického zariadenia sa chirurg dostane do ťažko dostupných oblastí a operuje s väčšou presnosťou. "Operovať na samotnej pečeni a pankrease je pomerne zložité, dlhodobo to bol taký svätý grál chirurgie, a to z pohľadu, že ísť operačne do pečene, ktorá je parenchymatózny orgán, bolo dlhodobo spojené s vysokými krvácaniami a pooperačnou mortalitou," pokračoval zástupca prednostu Kliniky transplantačnej chirurgie SZU MUDr. Igor Slobodník.

Nový program umožní väčšiemu počtu pacientov podstúpiť operáciu práve miniinvazívne. "Konkrétne v našom centre sme operovali najmladšiu pacientku, ktorá mala 15 rokov," dodal Sirotňák.

Centrum robotickej chirurgie v Banskej Bystrici vzniklo v roku 2011. Doteraz ho využívali v urológii, gynekológii či brušnej chirurgii. V banskobystrickom centre robotickej chirurgie doteraz vykonali takmer 6000 výkonov. Budúcnosť vidia odborníci vo využití umelej inteligencie. "Umelá inteligencia veľmi rýchlo napreduje, pomôže nám operovať ešte precíznejšie a dôkladnejšie, a ochránime tým väčšiu časť operovaného orgánu," uzavrel Ahmad.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy