Jasno
Bratislava
Jela
19.4.2025
Znenie pandemickej zmluvy už poznáme. Ako sa k tomu postavilo Slovensko?
Zdielať na

Znenie pandemickej zmluvy už poznáme. Ako sa k tomu postavilo Slovensko?

ŽENEVA/ BRATSIALAVA / Znenie pandemickej zmluvy je na stole, dohodli sa na ňom členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie. Otázne však je, ako sa k tomu postavilo Slovensko.

Postoj vládneho splnomocnenca Petra Kotlára poznáme, no minister zdravotníctva sa zatiaľ jednoznačne nevyjadril. Slovenského zástupcu v rade WHO na kľúčovom rokovaní v Ženeve nahradili iní.

Jednoznačnejšiu odpoveď sme od rezortu zdravotníctva nedostali ani dnes. "Pozícia Slovenskej republiky k návrhu pandemickej dohody bude podliehať schváleniu vlády Slovenskej republiky," reaguje Ministerstvo zdravotníctva.

Ako funguje pandemická dohoda?

Pandemická zmluva je dohoda, ktorú pripravuje Svetová zdravotnícka organizácia, pre lepšie zvládanie možných pandémií. Už viac ako tri roky na nej spolupracujú všetky členské štáty, ktoré sú členmi WHO – teda takmer celý svet. "Jedna oblasť tejto dohody pojednáva aj o rýchlom rozpoznaní, a zdieľaní možnom pôvodcovi napríklad pandémie, aby sa predišlo tomu, čo sme zažívali," hovorí prof. Jozef Šuvada, zástupca Slovenska v rade WHO.

Cieľom zmluvy je umožniť rovnaký prístup k vakcínam a liekom pre všetky krajiny. Pomáhať štátom posilniť zdravotníctvo, aby zvládli budúce pandémie. A tiež sa chce zamerať na lepšie informovanie ľudí a boj proti dezinformáciám.

"Štáty sveta sa dnes v Ženeve zapísali do histórie," objasňuje Tedros Adhanom Ghebreyesus, generálny riaditeľ WHO.

"Musia sa prijať na Svetovom zdravotníckom zhromaždení, podľa článku 19 ústavy Svetovej zdravotníckej organizácie dvojtretinovou väčšinou. To, že sa príjmu, ešte neznamená, že to bude záväzne pre jednotlivé štáty. Tie musia podniknúť príslušné kroky podľa vnútroštátnej legislatívy," informuje doc. JUDr. MUDr. Peter Kováč, PhD. et. PhD, advokát a súdny lekár.

Hlasovanie o zmluve

Do mája 2025 by mala byť zmluva hotová, vtedy sa má o nej hlasovať na veľkom svetovom stretnutí krajín. "Žiadna suverenita krajín nebude ohrozená, pretože Svetová zdravotnícka organizácia nemá možnosť zasahovať do politík krajín, a nemá možnosť nič nariaďovať," dodáva Šuvada.

Na samotnom rokovaní WHO nebol prítomný slovenský veľvyslanec. Naopak, v Ženeve boli vybraní zástupcovia jednotlivých rezortov. "Keď sa neobjavíte na nejakých rokovaniach, istotne to dáva otázky mnohým krajinám, a nemôžem nezdieľať, že mnohí kolegovia ma aj kontaktovali, prečo neprispievam do diskusie" objasňuje Šuvada.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy