Jasno
21°
Bratislava
Marcel
20.4.2025
Ako správne "zachrániť" mobilný telefón, ktorý skončil vo vode?
Zdielať na

Ako správne "zachrániť" mobilný telefón, ktorý skončil vo vode?

SLOVENSKO / Už o dva dni sa bude vo veľkom kúpať. Tradičná oblievačka, najmä v starom štýle - do nitky, môže priniesť aj nečakané starosti. Ľahko sa môže stať, že vykúpaný ostane aj mobilný telefón.

​Zisťovali sme preto, ako správne postupovať v snahe o jeho záchranu a čo rozhodne nerobiť.  

V prvom rade vypnite telefón

Veľmi ľahko sa môže stať, že sa s vykúpanými devami vo vode môže utopiť aj mobilný telefón. "Vznikne tam skrat, takže to zariadenie buď nefunguje alebo funguje výrazne horšie. Najčastejšie vznikne oxidácia, ktorá sa musí očistiť a potom sa doska pájkuje," ozrejmil Ján Raninec zo servisnej spoločnosti Itya. 

Voda môže vo vašom telefóne napáchať veľké škody, ktoré môžu viesť aj k tomu, že už ho neoživíte. Platí to aj pri vodeodolných a vodotesných telefónoch. Veľkým pomocníkom sú vodotesné obaly, ktoré kúpite za niekoľko desiatok eur. "Určite odporúčame klientom, aby ako prvá vec, čo urobili vypnúť. Nechajú ho vysušiť a prinesú ho do servisu, rozhodne ho netreba zapínať," priblížil Raninec.

Ryža je mýtus

Telefón rozhodne nesušte fénom alebo na radiátore. Môžete mu ešte viac ublížiť. "Je to mýtus sušiť telefón ryžou, najlepšie ho doniesť do servisu, nech sa telefón otvorí a vyčistí z vnútra," poznamenal Raninec. 

Netreba zabúdať ani na to, že utopený telefón stráca záruku a to, že už nebude dlho fungovať a naveky skončí v kremíkovom nebi. Preto je dôležité si dáta, o ktoré nechcete prísť, zálohovať. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy