Šibačka, oblievačka a čokoládové vajíčka. Zvyky sa menia, duch veľkonočných sviatkov zostáva
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Veľká noc na Slovensku je najmä kresťanský sviatok, ktorý nám pripomína zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Zároveň sú s ňou spojené aj staré ľudové zvyky. Niektoré zrejme siahajú až do predkresťanského obdobia. Sviatky svojim príbehom a symbolikou presahujú kresťanskú vieru a aj podľa kňazov sú prínosné pre všetkých.
Program počas veľkonočných sviatkov
Veľkonočné sviatky oslavujeme každý po svojom, okrem toho kresťanského rozmeru majú aj ďalší podľa našich duchovných.
"Veľká noc je o radosti, takže jednoducho byť, byť spolu s druhými, to je Veľká noc. Najdôležitejšie je to, že máme oporu, cieľ a hoci by sme ťažko trpeli, my môžeme tú radosť prežívať. To je taký paradox Veľkej noci, " opisuje kňaz a bývalý vedúci slovenskej redakcie Vatikánskeho rozhlasu Jozef Bartkovjak.
"Život, smrť, sloboda, zajatie, zrada, vernosť. Všetky tieto veci sa vo veľkonočnom príbehu stretávajú, preto je tak pútavý, " hovorí poslanec NR SR, teológ a evanjelický kňaz Ondrej Prostredník.
Veľkonočný pondelok je o ľudových zvykoch
Po Veľkom piatku, ktorý je dňom pripomienky ukrižovania Krista a po veľkonočnej nedeli - pripomienky zmŕtvychvstania, prichádza Veľkonočný pondelok. Ten je už aj o niečom inom, ľudových zvykoch, v minulosti spojených s prebúdzaním mladého života po zimnom spánku.
"Na Veľkonočný pondelok už nie je kresťanským sviatkom v zásade, ale je práve plný týchto ľudových zvykov, " informuje historička a etnologička Katarína Nádaská.
"Ja tiež rád upletiem korbáč, idem si pozrieť vŕbu, krásne je vyzdobený kostol. Akoby výkvet života zrazu v tej veľkej noci, " dopĺňa kňaz Jozef Bartkovjak.
Potlačenie kresťanského významu
Práve ľudové zvyky sa dostali do popredia za komunistického režimu. Ten sa snažil o čo najväčšie potlačenie kresťanského významu sviatkov. Zmena prišla až po revolúcii.
"Táto 1700-ročná tradícia je tu prítomná, my ju nemôžeme nijako vykoreniť, ona je v nás, " hovorí poslanec NR SR František Mikloško.
Zmena tradícií
No aj ľudové zvyky sa menia, kým v minulosti bola šibačka a oblievačka doménou mladých a slobodných, pričom darom bola ručne maľovaná kraslica, dnes polievajú celé rodiny a vajíčka striedajú tie čokoládové alebo peniaze.
Veľkonočné sviatky majú bohatú históriu a množstvo odkazov, no nie každý ich vyznáva. Pre mnoho ľudí sú len príležitosťou využitia voľných dní na spoločné chvíle. Ale v konečnom dôsledku, aj o tom veľkonočné sviatky sú.