Zatiahnuté
21°
Bratislava
Ervín
21.4.2025
Teológ o pápežovi Františkovi: Jeho nehraná srdečnosť, nehraná istota z neho robia svätca 21. storočia
Zdielať na

Teológ o pápežovi Františkovi: Jeho nehraná srdečnosť, nehraná istota z neho robia svätca 21. storočia

Teológ o pápežovi Františkovi: Jeho nehraná srdečnosť z neho robia svätca 21. storočia

BRATISLAVA / Významná osobnosť pre všetkých katolíkov dvadsiateho prvého storočia. Cirkev už nikdy nebude taká, aká bola predtým, zhodnotil pôsobenie pápeža Františka teológ a etik Marek Orko Vácha. 

Pápež prišiel z predmestia Buenos Aires a priniesol do Vatikánu svieži vietor, svoj autentický život v chudobe. Celý život sa stretával s chorými ľuďmi, s ľuďmi, problematickými, rozvedeným a do Vatikánu priniesol svoju mentalitu Jezuitu, mystika, ale zároveň človeka, ktorý sa vždy stýkal s úplne obyčajnými ľuďmi. "Už len to, že žil v maličkom byte, pretože odmietal všetky pápežské pocty, pretože sa celý pontifikát staral o úplne obyčajných, normálnych chudobných ľudí, tak tým zmenil celú vatikánsku kúriu a svet už nebude taký, aký bol predtým. A pre mňa je pápež František svätcom dvadsiateho prvého storočia. Bez ohľadu na to, či bude alebo nebude stotožnený," uviedol teológ Marek Orko Vácha.

Podľa neho si ľudia s pápežom Františkom, či už veriaci alebo neveriaci, budú vždy spájať jeho skromnosť, chudobu a autenticitu. „On odvrhol všetky tiary, všetko bohatstvo a všetok ten cirkus a žil autentickým chudobným životom človeka, ktorý je príkladom všetkým veriacim aj neveriacim. Ak by som mal poukázať len na jeden jeho text, ktorý je prelomový, tak je to rok 2015 - encyklika Laudato Si o ochrane prírody a je to text, v ktorom sa obracia nielen ku katolíkom, nie len ku kresťanom, ale ku všetkým ľuďom dobrej vôle. Takže je to pápež, ktorý mal schopnosť osloviť celý svet a verím, že práve Laudato Si bude jeden z jeho najčastejšie citovaných textov,“ dodal.

S nástupom pápeža Františka začala nová éra pre veriacich. „Ján Pavol II. otvoril okná svetu. Benedikt XVI. mal úplne inú charizmu. To bol ten Mozart teológie. Pápež František otvoril úplne novú éru, kedy sa mi zdá, že sa katolícki kresťania vlastne otvorili svetu, ale v tom najlepšom slova zmysle. Pápež keď kázal alebo písal svoje texty, tak ich písal tak, že boli zrozumiteľné každému človeku a pre mňa to bude vždy pápež, ktorý hľadá svätosť úplne obyčajných všedných dní a vždy sa vo svojich textoch a zmluvách púšťal do toho, že či ste moderátor televízie alebo pracujete niekde v zelenine, do obyčajného života vyrývate svoju charizmu k sviatosti. Takže pre mňa je to svätec alebo mystik všedných dní a mňa naučil, ako žiť obyčajný život normálneho človeka,“ povedal.

Pápež František pochádzal z Argentíny, kde bol mimoriadne populárny. Má tam vlastnú katedrálu, ide ale o obyčajný kostol. Obľúbený je najmä medzi chudobnými ľuďmi, s ktorými sa stretával na ulici a túto mentalitu si podľa teológa priniesol aj do Vatikánu.  „Jeho texty upozorňujú na to, že sa máme pozerať okolo seba a pokiaľ môžete podať pomocnú ruku a venovať svojich päť minút života, urobte to. Toto je predsa najväčšia mystika, aká môže byť,“ uviedol.

Jeho cesta z Argentíny do Vatikánu na pápežský stolec nebola vôbec jednoduchá. „On sa rozhodol pre kňazstvo, potom vstúpil k jezuitom. Jeho kariéra nebola úplne závratná, ale postupne šiel hore po schodíkoch a potom bol veľmi prekvapivo zvolený za pápeža a priniesol do Vatikánu úplne novú mentalitu. Úplne svieži vietor, pretože to bol človek, ktorý prišiel z iného kontinentu, ktorý má úplne iný spôsob myslenia a využíval to, že bol syn talianskych rodičov a hovoril plynule po taliansky a aj po španielsky. Do Ríma sa dostal ako človek, ktorý nemal na nikoho väzby. Nikým nebol ovplyvňovaný a prišiel do vatikánskej kúrie. Našťastie svoj pontifikát robil tak, že mal za sebou jezuitský rád a urobil mnoho dobrého v Ríme a vo Vatikáne. Jeho veľkou výhodou a zároveň určitou nevýhodou bola práve tá Južná Amerika, ktorá má úplne inú tradíciu, inú mentalitu a podobne,“ vysvetlil. 

Zvolenie Františka za pápeža bolo do istej miery prekvapením. „Benedikt XVI. bol človek z úplne iného cesta. To bol človek, ktorý prežil celý život na univerzitách, ktorý bol schopný veľmi dobre polemizovať, špekulovať. Napísal prekrásne teologické spisy, ten jeho Ježiš Nazaretský a podobne. Bol to introvert a nikto nečakal, že po ňom príde práve pápež František, ktorý priniesol zároveň mystiku a veľmi vrelý vzťah k Bohu, ale zároveň tú obrovskú ľudskosť. Zároveň začal robiť veci, ktoré nikto predtým nerobil. To znamená, na Zelený štvrtok umýval nohy väzňom, staral sa o bezdomovcov, staral sa o tých najchudobnejších z chudobných. Odmietal všetok luxus, ktorý sa spája s jeho funkciou. Býval v malom byte 2+1 a veľké priestory nepotreboval a ani mu nerobili dobre. Nehanbil sa za to, že bol fanúšikom futbalového tímu, veľmi často to rád spomínal. Preto ho Argentínci majú tak radi, že to nebol nejaký cirkevný hierarcha v zmysle bohatstva a moci, ale že bol jeden z nás. A tá jeho nehraná srdečnosť, nehraná istota a zároveň pevnosť názoru z neho podobne robia svätca dvadsiateho prvého storočia,“ dodal.

Pápež František

Pápež František

TASR

Rímskokatolícka cirkev nemôže zostať bez pápeža, a tak je samozrejme otázka, čo bude teraz. Pápeža volí zbor kardinálov a každý pápež môže málinko tú voľbu ovplyvniť tým, že vymenuje do tohto zboru kardinálov ľudí vašej krvnej skupiny. „To znamená, ten zbor kardinálov starne, občas sa obmieňa a ten pápež do istej miery môže rozhodnúť o tom, akým smerom sa cirkev uberie. Kto sa ale pápežom stane, to je mystérium, o ktorom novinári vždy špekulujú a nepochybne sa vyrojí mnoho rôznych expertov a budú spomínať mená rôznych kandidátov. Je to rovnica, ktorá má toľko neznámych, že môžeme síce špekulovať alebo menovať rôznych kardinálov alebo postavy, ale kto sa skutočne stane pápežom, to sa ťažko predpovedá,“ vysvetlil.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy