Oblačno
20°
Bratislava
Ervín
21.4.2025
Bude na Slovensku po smrti pápeža štátny smútok? Podľa protokolistu na to máme dôvody
Zdielať na

Bude na Slovensku po smrti pápeža štátny smútok? Podľa protokolistu na to máme dôvody

BRATISLAVA / V Ríme aktuálne prebieha deväťdňové obdobie smútku, počas ktorého sa bude konať aj zádušná omša za zosnulého Svätého Otca. Na Slovensku je otázka o vyhlásení štátneho smútku. Podľa protokolistu Romana Rotha máme na to všetky dôvody. Mimoriadne vysielanie k úmrtiu pápeža Františka vysielame na spravodajskej televízii JOJ 24.

Pápež František zmenil minulý rok pravidlá pápežského pohrebu. V porovnaní s pohrebom pápeža Benedikta bude skromnejší. Tradične sa robieva trojvrstvová rakva, ale tentoraz bude obyčajná drevená so zinkovou postieľkou. Pápež zároveň nebude vystavený na vyvýšenom piedestáli, ale iba tradične na úrovni, aby mali veriaci k nemu bližšie. Týmto gestom chce pápež František podčiarknuť to, že je jeden zo všetkých, že nie len následník svätého Petra, ale pastier a človek.

V Ríme je aktuálne deväťdňový smútok, kedy je Vatikán uzavretý na všetky tradičné činnosti vzhľadom na vzdanie rešpektu a úcty vo vzťahu k zosnulému pápežovi. V rámci týchto deviatich dní bude aj pohreb spojený so zádušnú omšou. Telo pápeža bude v rakve vystavené, otvorené, prístupné verejnosti.

Na slávnostnú smútočnú zádušnú omšu budú pozvaní s najväčšou pravdepodobnosťou najvyšší svetoví lídri. Samotný pohreb je skôr privátneho charakteru.

Môže byť na Slovensku vyhlásený štátny smútok?

Na Slovensku môže byť štátny smútok vyhlásený vládou Slovenskej republiky. Nie je na to zákonom dané presné pravidlo alebo automatické kritérium, ale existujú zaužívané situácie, pri ktorých sa štátny smútok obvykle vyhlasuje.

V roku 2005 bol neoficiálny štátny smútok za smrť pápeža Jána Pavla II. Vlajky na všetkých slovenských úradoch boli spustené na pol žrde z vtedajšieho poverenia ministerstva vnútra.

Protokolista Roman Roth pre Noviny.sk uviedol, že Slovensko malo osobitný vzťah s pápežom Františkom. Pápež totiž v minulosti krajinu navštívil a počas svojej pastoračnej cesty v roku 2021 absolvoval stretnutia s najvyššími predstaviteľmi štátu, zástupcami náboženských obcí, ako aj židovskej či rómskej komunity. Navštívil Bratislavu, Košice a Prešov. Z tohto dôvodu Roth vidí všetky predpoklady na to, aby bol vyhlásený štátny smútok a aby boli vlajky stiahnuté na pol žrde.

Vlajky na pol žrde 

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok oznámil, že rezort vnútra rozhodol o  vykonaní pietnej spomienky na osobnosť pápeža Františka, ktorý zomrel 21. apríla 2025. Štátne vlajky Slovenskej republiky budú spustené do pol žrde na celom území Slovenskej republiky od utorka 22. apríla 2025 od 8.00 hodiny do štvrtka 24. apríla do 17.00 hodiny.

 „Vyzývame všetky štátne orgány a inštitúcie a orgány územnej samosprávy na úpravu vlajkovej výzdoby na znak vykonania pietnej spomienky,“ spresnil Matúš Šutaj Eštok s tým, že ministerstvo vnútra zároveň zverejní usmernenie k vlajkovej výzdobe.

Príklady tragických udalostí, kedy bol vyhlásený štátny smútok

Vláda môže vyhlásiť štátny smútok pri udalostiach, ktoré dokážu pohnúť so spoločnosťou - úmrtie prezidenta, významného duchovného alebo kultúrneho predstaviteľa, pri hromadných nešťastiach alebo útokoch, ktoré si vyžiadali viacero obetí. Zároveň sa výnimočne môže byť vyhlásený aj ako gesto sústrasti pri medzinárodnej tragédii.

Jednodňový štátny smútok bol na Slovensku vyhlásený 18. apríl 2010 pre tragédiu poľského špeciálu. Slovenská vláda vyhlásila štátny smútok ako prejav sústrasti v súvislosti s haváriou poľského vládneho lietadla, na palube ktorého sa nachádzal aj poľský prezident Lech Kaczyński.

Slovenská vláda vyhlásila štátny smútok na počesť zosnulého Václava Havla. Niekdajší prezident Československa a neskôr aj Českej republiky zomrel 18. decembra vo veku 75 rokov.

Štátny smútok v minulosti platil aj pre tragickú nehodu autobusu pri Nitre, pri ktorej vyhaslo 12 životov. Medzi obeťami boli aj študenti, ktorí nemali ani 18 rokov.

Štátny smútok na počesť pápeža vyhlásilo Španielsko

Krajina vyhlásila trojdňový štátny smútok na počesť pápeža Františka, oznámil minister spravodlivosti Felix Bolanos. "Ľutujeme smrť dobrého muža a veľkého pápeža. Preto vláda Španielska vyhlási trojdňový oficiálny smútok," povedal Bolanos a ocenil Františkových „reformných“ 12 rokov pontifikátu, ktoré podľa španielskeho ministra "zanechajú odkaz v histórii".

Bolanos dodal, že František zasvätil svoj život slabým, tým, ktorí nič nemajú. Charakterizoval ho boj proti nerovnosti, nespravodlivosti, boj proti klimatickým zmenám a starosť o všetkých na okraji spoločnosti. V Španielsku, historicky hlboko katolíckej krajine, "sme ho milovali," vyhlásil. Podľa Bolsana sa počas Františkovho pontifikátu cirkev vydala na cestu, na ktorej musí pokračovať.

Pridala sa aj Argentína

Smútkom zasiahnutí Argentínčania sa v pondelok (21. 4.) skoro ráno miestneho času začali schádzať v katedrále v Buenos Aires, aby spoločne smútili nad stratou svojho krajana, pápeža Františka. Keď začalo svitať a z Vatikánu sa šírili správy o pápežovej smrti, zametač ulíc Javier Languenari čistil okolie neoklasicistickej budovy katedrály. Jezuita Jorge Bergoglio tu pôsobil ako arcibiskup dávno predtým, ako sa stal celosvetovým vodcom rímskokatolíckej komunity.

"Ako Argentínčania sme osireli,“ povedal 53-ročný zametač "Vydržal toľko, koľko mohol," ľútostivo pokrútil hlavou. Smrť 88-ročného prvého latinskoamerického pápeža neprekvapila, ale jeho domovinu napriek tomu zasiahla. Pri dverách katedrály 78-ročná žobráčka plakala a v rukách držala plastovú misku na almužnu.

Do katedrály prichádzali mnohí veriaci zapáliť sviečky za pápeža a pomodliť sa na jeho úmysel. Františkova ochota brániť chudobných, vyzývať vlády pomáhať im a tešiť sa zo všetkého, od tanga po futbal, z neho v Argentíne sužovanej trvalou ekonomickou krízou urobila zdroj národnej hrdosti.

Prezident Javier Milei počas predvolebnej kampane pápeža označil za imbecila, ktorý podporuje komunizmus a ostro ho kritizoval za zasahovanie do politických záležitostí. Neskôr sa však obaja zmierili.

Milei priznal, že jeho iné politické názory oproti Františkovým "sa dnes zdajú byť zanedbateľné". Zároveň sa pripravoval na vyhlásenie sedemdňového štátneho smútku.

Sledujte Mimoriadne vysielanie k úmrtiu pápeža Františka na spravodajskej televízii JOJ 24. Viete, ako si ju naladiť? Potrebné informácie nájdete tomto odkaze.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy