Jasno
15°
Bratislava
Slavomír
22.4.2025
Analýzy 24: Život, smrť a reformy pápeža Františka očami arcibiskupa
Zdielať na

Analýzy 24: Život, smrť a reformy pápeža Františka očami arcibiskupa

BRATISLAVA / Jeho pokora nebola pózou, ale spôsobom života. Lásku k ľuďom žil každý deň – bez okázalosti, bez potreby slávy. Pápež František si na konci svojho života želal len prostý hrob a jednoduchý nápis: Franciscus. V mimoriadnych Analýzach 24 na jeho odkaz spomínal bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.

Spomienka na osobné stretnutie

Arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský osobne spomínal na stretnutia so zosnulým Svätým Otcom. "Sedel som s ním v aute a on počas tej cesty mi kládol rozličné otázky. V jednom momente sa ma opýtal, koho ešte z mojej rodiny mám. Hovoril som, že sestru a že očakáva v Šaštíne svätú omšu. A on mi navrhol: ‚A mohli by sme jej zavolať.‘ Tak ja som sa dostal do rozpakov, ale keď ponúkol túto možnosť, tak som zatelefonoval sestre, " spomínal Zvolenský.

Tento jednoduchý, no silný prejav bezprostrednosti vystihuje Františkov prístup k jednotlivcovi a ľudskosti.

Skromnosť ako životná voľba

Arcibiskup ďalej rozoberal Františkov postoj k pokore a jednoduchosti, ktorý sa odrážal aj v jeho rozhodnutí byť pochovaný bez slávy v Bazilike Santa Maria Maggiore. "Myslím, že aj ten spôsob pochovania je zavŕšením jeho pravej chudoby. Nie je to ako póza – je to voľba, spôsob života, jednoduchý spôsob jestvovania, " uviedol.

Silné gesto podľa neho predstavuje aj fakt, že výdavky na pohreb bude hradiť darca, ktorého si František sám vybral. "Zabezpečil si darcu, ktorý bude financovať jeho pohreb – ako by tým chcel povedať: ‚Nechcem byť na ťarchu Svätému stolcu, " dodal Zvolenský. 

Cirkev ako miesto blízkosti

Relácia sa dotkla aj jeho výrokov o Cirkvi ako poľnej nemocnici pre zranených. Zvolenský vysvetlil, že ide o výzvu byť blízko tým, ktorí trpia nielen telesne, ale aj duchovne. "Myslím si, že veľmi trpíme – aj samota je jedno z veľkých zranení našej doby. Cirkev má byť pripravená pomáhať tým, ktorí sú zranení," povedal.

V tejto súvislosti vyzdvihol Františkovu jednoduchosť a schopnosť prihovárať sa aj neveriacim. "Dá sa povedať, že bol pápežom jednoduchého slova. Ale niekedy nájsť jednoduchú formuláciu je vlastne odrazom veľmi hlbokého premýšľania, " podotkol Zvolenský. 

Reformy a dialóg

Veľká časť diskusie bola venovaná aj reformám, ktoré František počas svojho pontifikátu zaviedol. Kľúčovou zmenou bolo otvorenie synody pre všetkých veriacich, vrátane laikov a aj tých mimo Cirkvi. "František otvoril synodálny formát pre všetkých. Aj tí, ktorí sú mimo Cirkvi, mohli vyjadriť svoj pohľad – to je veľká reforma," zhodnotil Zvolenský.

Zároveň sa zasadzoval za väčšie zapojenie žien do rozhodovacích procesov, hoci tradičné učenie o kňazstve nemenil. Pápež zároveň zdôrazňoval bratstvo medzi náboženstvami, pričom návštevy v krajinách ako Irak či Spojené arabské emiráty boli historickými momentmi. "Žime tak, že sme všetci ľudskými bratmi a sestrami," pripomenul jeho slová.

Odkaz nádeje a služby

Na záver relácie Mons. Zvolenský uviedol, že František zanechal odkaz, ktorý bude Cirkvi ešte dlho rezonovať. Vyzdvihol najmä jeho vernosť evanjeliu, život v jednoduchosti a službu tým najzraniteľnejším. "Aby si mohol správne rozumieť život, musíš sa pravidelne dotýkať tých, ktorí trpia," uzavrel arcibiskup s tým, že Františkova smrť v Roku nádeje bola hlbokým svedectvom viery a nádeje, ktorú Cirkev dnes tak veľmi potrebuje.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy