Analýzy 24: Život, smrť a reformy pápeža Františka očami arcibiskupa
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Jeho pokora nebola pózou, ale spôsobom života. Lásku k ľuďom žil každý deň – bez okázalosti, bez potreby slávy. Pápež František si na konci svojho života želal len prostý hrob a jednoduchý nápis: Franciscus. V mimoriadnych Analýzach 24 na jeho odkaz spomínal bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.
Pápež František
Spomienka na osobné stretnutie
Arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský osobne spomínal na stretnutia so zosnulým Svätým Otcom. "Sedel som s ním v aute a on počas tej cesty mi kládol rozličné otázky. V jednom momente sa ma opýtal, koho ešte z mojej rodiny mám. Hovoril som, že sestru a že očakáva v Šaštíne svätú omšu. A on mi navrhol: ‚A mohli by sme jej zavolať.‘ Tak ja som sa dostal do rozpakov, ale keď ponúkol túto možnosť, tak som zatelefonoval sestre, " spomínal Zvolenský.
Tento jednoduchý, no silný prejav bezprostrednosti vystihuje Františkov prístup k jednotlivcovi a ľudskosti.
Skromnosť ako životná voľba
Arcibiskup ďalej rozoberal Františkov postoj k pokore a jednoduchosti, ktorý sa odrážal aj v jeho rozhodnutí byť pochovaný bez slávy v Bazilike Santa Maria Maggiore. "Myslím, že aj ten spôsob pochovania je zavŕšením jeho pravej chudoby. Nie je to ako póza – je to voľba, spôsob života, jednoduchý spôsob jestvovania, " uviedol.
Silné gesto podľa neho predstavuje aj fakt, že výdavky na pohreb bude hradiť darca, ktorého si František sám vybral. "Zabezpečil si darcu, ktorý bude financovať jeho pohreb – ako by tým chcel povedať: ‚Nechcem byť na ťarchu Svätému stolcu, " dodal Zvolenský.
Cirkev ako miesto blízkosti
Relácia sa dotkla aj jeho výrokov o Cirkvi ako poľnej nemocnici pre zranených. Zvolenský vysvetlil, že ide o výzvu byť blízko tým, ktorí trpia nielen telesne, ale aj duchovne. "Myslím si, že veľmi trpíme – aj samota je jedno z veľkých zranení našej doby. Cirkev má byť pripravená pomáhať tým, ktorí sú zranení," povedal.
V tejto súvislosti vyzdvihol Františkovu jednoduchosť a schopnosť prihovárať sa aj neveriacim. "Dá sa povedať, že bol pápežom jednoduchého slova. Ale niekedy nájsť jednoduchú formuláciu je vlastne odrazom veľmi hlbokého premýšľania, " podotkol Zvolenský.
Reformy a dialóg
Veľká časť diskusie bola venovaná aj reformám, ktoré František počas svojho pontifikátu zaviedol. Kľúčovou zmenou bolo otvorenie synody pre všetkých veriacich, vrátane laikov a aj tých mimo Cirkvi. "František otvoril synodálny formát pre všetkých. Aj tí, ktorí sú mimo Cirkvi, mohli vyjadriť svoj pohľad – to je veľká reforma," zhodnotil Zvolenský.
Zároveň sa zasadzoval za väčšie zapojenie žien do rozhodovacích procesov, hoci tradičné učenie o kňazstve nemenil. Pápež zároveň zdôrazňoval bratstvo medzi náboženstvami, pričom návštevy v krajinách ako Irak či Spojené arabské emiráty boli historickými momentmi. "Žime tak, že sme všetci ľudskými bratmi a sestrami," pripomenul jeho slová.
Odkaz nádeje a služby
Na záver relácie Mons. Zvolenský uviedol, že František zanechal odkaz, ktorý bude Cirkvi ešte dlho rezonovať. Vyzdvihol najmä jeho vernosť evanjeliu, život v jednoduchosti a službu tým najzraniteľnejším. "Aby si mohol správne rozumieť život, musíš sa pravidelne dotýkať tých, ktorí trpia," uzavrel arcibiskup s tým, že Františkova smrť v Roku nádeje bola hlbokým svedectvom viery a nádeje, ktorú Cirkev dnes tak veľmi potrebuje.