Zatiahnuté
12°
Bratislava
Marek
25.4.2025
Cesta na pohreb pápeža Františka: S cestovkou od 400 eur, autom lacnejšie, ale problém je s ubytovaním
Zdielať na

Cesta na pohreb pápeža Františka: S cestovkou od 400 eur, autom lacnejšie, ale problém je s ubytovaním

Ako cestovať na pohreb pápeža Františka

BRATISLAVA / Do Vatikánu smerujú desaťtisíce veriacich z celého sveta, aby sa osobne rozlúčili s pápežom Františkom. Pútnici zo Slovenska sa tam môžu dostať letecky, s cestovnou kanceláriou, alebo autom.

Ak by ste vyrazili autom z Bratislavy, cesta trvá minimálne 12 hodín. Zisťovali sme, aké sú aktuálne možnosti dopravy a ubytovania v Ríme.

"My sme včera vypravili tri autobusy. Už teda neplánujeme do soboty, aby sme vypravili ďalšie skupiny. Autobus by sa ešte našiel, ale ubytovanie nemáme," povedal riaditeľ cestovnej kancelárie Vladimír Maštrla. 

Vatikán a Rím sa pripravujú na obrovský nápor pútnikov a veriacich, ktorí sa chcú osobne rozlúčiť s pápežom Františkom. My sme preto zmapovali možnosti ako sa tam pútnici zo Slovenska môžu dostať a či je to vôbec možné.

"KBS ako inštitúcia neorganizuje žiadne zájazdy alebo cesty pre jednotlivcov alebo skupiny veriacich do Ríma alebo Vatikánu. Odporúčame všetkým, aby sa obrátili na cestovné kancelárie," povedala hovorkyňa Konferencie biskupov Slovensko Kataría Jančišínová.

"Treba sa pripraviť na to, že tam prichádzajú pútnici z celého sveta. Je veľký problém dostať sa vôbec do Vatikánu," hovorí pán Vladimír, ktorého cestovná kancelária organizuje pútnické zájazdy už 35 rokov. Osobne zažil, keď sa Vatikán lúčil s pápežom Jánom Pavlom II. "Na to, aby sme mohli vidieť ešte otvorenú rakvu pápeža, tak sme v podstate stáli celú noc," prezradil.

Samotný zájazd s cestovkou pútnika vyjde od 400 do 650 eur v závislosti od toho, či pôjde autobusom alebo lietadlom. "Teraz je problém aj s tým, že jednak je jubilejný rok, teda je najvyššia sezóna, v tomto týždni je púť mladých, takže Rím aj bez tejto udalosti je plný," uviedol Maštrla. 

Cestovať môžete aj po vlastnej osi, avšak z Bratislavy do Ríma najbližšie doletíte až v sobotu poobede, teda po pohrebe. "Najbližší odlet do Ríma máme práve v sobotu, kedy cena letenky stúpla až na 300 €.  Prípadne je možnosť ešte zajtra letieť do Milána a potom alternatívnou trasou vnútroštátnou dopravou v rámci Talianska dostať sa do Ríma," uviedla hovorkyňa Letiska M.R. Štefánika Bratislava Veronika Demovičová. 

Alternatívu predstavuje aj cesta autom. Ak by ste vyrazili z bratislavskej Koliby do Ríma, predpisovo viac než 1 100 km trasu absolvujete za viac než 12 hodín.

Najväčší problém je v Ríme momentálne s ubytovaním. "Hotely sú plné, je možnosť zohnať ubytovanie, ale to je možno 100 km od Ríme, teda priamo v Ríme ťažko," dodal riaditeľ cestovnej kancelárie. 

Sledujte poslednú cestu pápeža Františka v mimoriadnom vysielaní v sobotu 26. apríla o 09.00 h na JOJ 24. 

Najčítanejšie správy