Opatrenia proti slintačke stále platia. Financie ani prísľub pomoci od štátu neprichádza
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Opatrenia nariadené štátom proti šíreniu nákazy slintačky a krívačky sú stále v platnosti. Týkajú sa nielen predaja produktov živočíšneho pôvodu, ale najmä ochrany.
Farmy na celom Slovensku vynakladajú na dezinfekciu desiatky tisíc eur aj dnes, tri týždne po poslednom výskyte nákazy u nás. Zatiaľ na ňu od štátu nedostali ani cent, a ani prísľub pomoci.
Od poslednej nákazy prešli tri týždne
Farma v Imeli je vzdialená od najbližšieho ohniska nákazy desiatky kilometrov, napriek tomu tu aj dnes platia prísne opatrenia – okrem zamestnancov dovnútra nesmie nik. Od poslednej nákazy slintačky a krívačky u nás prešli takmer tri týždne, optimizmu pribúda, ostražitosť zostáva. "My máme celkom 1700 kusov hovädzieho dobytka, teda kategória zvierat, ktorá je najviac ohrozená," hovorí Alexander Pastorek, predseda zväzu prvovýrobcov mlieka, AGROCOOP IMEĽ.
Brod i dekontaminačnú bránu majú už skoro dva mesiace. Živočíšna výroba je lokalizovaná v zadnej časti hospodárskeho dvora. Za balíky slamy môžu len kŕmiči a dojičky.
"Keď prídu z domu, tak sa vyzlečú vyslovene donaha. Oblečú si šaty, ktoré sa nosia len na farme. Tie sa perú na farme, nikde inde v nich neodchádzajú, a v nich idú na svoje pracoviská. Na konci dňa naopak, tie šaty nechávajú tu, a v domácich idú domov," dopĺňa Pastorek.
Inkubačná doba je 14 dní, ale ešte sa netešia. Ak ani za 4 týždne nič nebude, čo je dvakrát inkubačná doba, môžu o týždeň postupne uvoľňovať opatrenia. "Tam musí vystúpiť aj šofér, jednorazový oblek, len tak môže ísť ďalej s mliečnym autom, ktoré je dezinfikované ,a na každý deň má jeden oblek. My sme mali dlhodobé vzťahy s rakúskym bitúnkom, teraz Rakúsko zakázalo dovoz. Teraz je možný predaj len na slovenské bitúnky, čo skomplikovali chovateľom odpredaj zvierat," tvrdí Pastorek.
Náklady stúpajú
Od polovice marca nepredali ani kus dobytka. Náklady ale na všetkých farmách stúpli. Dezinfekciu a ďalšie opatrenia nariadil štát, aby sa nákaza nerozšírila. "Vznikla situácia, na ktorú sa nechcem vyhovárať, nie sú to náklady rádové v stovkách eur, ani v tisíckach, ale v desaťtisícoch. Logicky sme očakávali, že štát nám v tomto prispeje nejaké prostriedky," objasňuje Pastorek.
Zatiaľ ale k tomuto kroku nedošlo.