Vďaka tomuto stroju mohol Gagarin obletieť Zem. Dnes je na Slovensku
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BOJNICE / Keď kozmonaut Jurij Gagarin obletel Zem, iba málokto tušil, že našu planétu pozoroval vďaka okienkam, ktoré vyrobili v Česko-slovensku. Išlo o mimoriadne utajenú linku. Z nej sa zachoval jediný stroj. Svoje miesto našiel v unikátnom múzeu v Bojniciach.
Stroj vďaka ktorému mohol Jurij Gagarin letieť do vesmíru najnovšie nájdete v Bojniciach. "V závode v Ústí vyrobili okienka na raketoplán Vostok, v ktorom Gagarin obletel Zem. Klasické sklené okná sa nedajú použiť, pretože sú mäkké, nie sú tepelne odolné. Korund ako taký sa taví pri teplote 2000 stupňov a je v podstate tvrdosťou hneď pod diamantom, čiže viac menej nezničiteľný," uviedol Maroš Barok z Mineralogického a baníckeho múzea.
Súčasťou utajenej linky na ktorej vyrobili okienka pre vesmírnu loď bol aj stroj, ktorý plne funkčný a stal sa najnovším prírastkom mineralogického a baníckeho múzea v Bojniciach. "Ono ich bolo niekoľko. Tých pecí na jednu rampu, tých rámp bolo niekoľko. Naraz sa tam vyrobilo 500 kg," pokračoval Barok. To, že sa tento unikátny stroj ocitol v jeho múzeu nie je náhoda. Minerálom sa venuje celý život. V jeho múzeu nájdete minerály zo všetkých kontinentov. "Okolo 52-tisíc kusov minerálov, hornín, drahých kameňov, baníckych artefaktov a skamenelín. K tomu je veľká knižnica, skoro 5000 kusov kníh, máp," opísal Barok.
V jeho zbierke nechýba uhlie z Titanicu, či úlomok meteoritu z Mesiaca. "Ako správny zberateľ v podstate nemáte najvzácnejší kus. Môže mať nejaký najzaujímavejšiu históriu, ale v podstate každý jeden je taká srdcovka. Stále zbieram a ešte stále zbierať budem. Je to vášeň na celý život," uzavrel Maroš Barok.