Hlavy štátov Iniciatívy Trojmoria rokovali vo Varšave
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
POĽSKO / Hlavy štátov 13-tich krajín medzi Baltským, Čiernym a Jadranským morom - zoskupenia známeho pod názvom Iniciatíva Trojmoria, sa streli na samite v poľskej Varšave. Na jubilejnom desiatom stretnutí diskutovali najmä o spoločnej infraštruktúre, o výzvach spojených s umelou inteligenciou, ale aj o jadrovej energii. Práve na tomto poli patrí Slovensko k lídrom a do roku 2040 plánujeme postaviť ešte ďalší veľký jadrový reaktor.
Prezident Peter Pellegrini ešte v pondelok 27. apríla odletel na dvojdňový summit Iniciatívy Trojmoria. Pre Slovensko ide o strategický formát. Krajiny regiónu spolu tvoria 14 percent HDP Európskej únie a majú obrovský rastový potenciál.
"Inovačný fond Troch morí slúži na veľmi konkrétne infraštruktúrne projekty ako Via Carpatia, Via Baltica, železničné spojenia, nové energetické terminály, plynové prepojovacie vedenia a mnohé ďalšie projekty, ktorých realizácia bola inšpirovaná a uľahčená naším spoločným úsilím," uviedol poľský prezident Andrzej Duda.
Podľa odhadov by investície do infraštruktúry mohli priniesť až štvornásobnú návratnosť nielen v hospodárskom raste, ale aj v kvalite života či tvorbe nových pracovných miest.
"Prepojenie krajín Troch morí má byť aj prepojenie cestné. Tu, samozrejme, Slovensko musí ešte trochu pridať, pretože stále nemáme dokončený úsek diaľnice alebo rýchlostnej cesty R4 na východe Slovenska, kde Maďarsko už svoju úlohu splnilo. Poľsko už sa blíži k našim hraniciam. Budeme pripravovať veľkú investíciu do nového prístavu na rieke Dunaj, aby sme tak zase prispeli k nejakej konektivite," reagoval prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini.
Dôraz však plánujeme dať na energetickú infraštruktúru, a to konkrétne na jadro. Slovensko vyrába 62 percent elektriny práve z jadra a tento podiel ešte porastie, čo z nás spraví čistého exportéra nízkouhlíkovej energie. "Máme všetky dostupné a významné technológie na spracovanie rádioaktívneho odpadu a vieme tento servis, túto službu, ponúknuť aj okolitým krajinám," informoval expert na jadrovú energiu Andrej Žiarovský.
"Hľadáme príležitosti, jednak investičné príležitosti v rámci energetiky, v rámci obnoviteľných zdrojov, keďže my sa venujeme aj riešeniam v oblasti fotovoltiky a teda batériových úložísk," povedala expertka na obnoviteľné zdroje Lucia Cardenas Tománková.
Prezident očakáva súčinnosť Bruselu. "Ďalšou veľkou misiou by mal byť boj proti preregulácii, pretože preregulácia alebo prílišná regulácia len jednoducho likviduje inováciu," pokračoval Pellegrini.
Kľúčovým problémom naďalej zostáva aj nedostatok odborníkov. "Dnes musíme zvýšiť výučbu fyziky, doslova a do písmena propagovať technické vedy, propagovať matematiku, fyziku, možno na základných školách snáď obnoviť dielenské práce," dodal Žiarovský.
Strategickým partnerom v oblasti energetickej infraštruktúry je pre iniciatívu Trojmoria aj Ukrajina. Práve vojna u nášho východného suseda ukázala, aké dôležité je zdroje diverzifikovať. Prezident Zelenskyj sa na summit pripojil online. "Hoci čelí vojnovému konfliktu, dennodenne je ochotný pomôcť dokonca Španielsku a Portugalsku odhaliť príčiny toho kolapsu, pretože dnes sa ukazuje, že vzhľadom na obrovskú deštrukciu celej energetickej infraštruktúry na Ukrajine majú dnes pracovníci energetickej sústavy na Ukrajine najviac skúseností, ako znovu zopnúť a sfunkčniť poškodenú energetickú infraštruktúru, a to je naozaj cenné," dodal Pellegrini.