Vláda povolila školu a posiela vojakov preč z Afganistanu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Vláda povolila vznik Vysokej školy Goethe Uni Bratislava. Ide o prvú súkromnú vysokú školu za éry ministra školstva Dušana Čaploviča, ktorá dostala zelenú. Minister už pri svojom nástupe vyhlásil, že súkromným školám veľké šance nedáva.
Dôvod? Prestížna škola
V máji, keď vláda na ministrov návrh zamietla vznik Vysokej školy filmovej tvorby a multimédií, Čaplovič povedal: "Je to jedno veľké avízo pre tých, ktorí chcú vznikať v najbližšom období, aby tie návrhy ani nepodávali, pretože máme dostatok vysokých škôl."
Vznik Goethe Uni obhajuje tým, že ide o prestížnu školu. "Slovensko potrebuje kvalitné školstvo. Preto som navrhol schváliť pôsobenie tejto súkromnej vysokej školy, ktorá má väzbu na univerzitu z Frankfurtu nad Mohanom a patrí medzi najlepšie univerzity,“ odôvodnil predloženie návrhu Čaplovič.
V súčasnosti pôsobí na Slovensku 20 verejných, tri štátne a dvanásť súkromných vysokých škôl. Vzdelávanie poskytujú aj štyri zahraničné vysoké školy, všetky z Českej republiky. Súčasná vláda od svojho nástupu na Čaplovičov návrh neudelila štátny súhlas Vysokej škole filmovej tvorby a multimédií, a to napriek kladnému stanovisku Akreditačnej komisie.
Odchádzame z Afganistanu
Do konca tohto roka by mali ukončiť svoje pôsobenie v misii ISAF v Afganistane dve slovenské jednotky – multifunkčná ženijná jednotka na základni v Kandaháre a strážna čata na základni Tarin Kowt v provincii Uruzgan. V apríli budúceho roka sa plánuje aj stiahnutie jednotky špeciálnych síl, v júni ich má nasledovať ďalšia strážna jednotka z leteckej základne v Kandaháre.
Zmeny vyplývajú z návrhu na ukončenie pôsobenia a vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl SR do vojenskej operácie ISAF a zmenu ich mandátu, ktorý dnes schválila vláda a smeruje do parlamentu.
Operácia v Afganistane už dávnejšie prešla do fázy tzv. tranzície, teda postupného odovzdávania zodpovednosti za krajinu do rúk afganskej vlády a afganských inštitúcií.