Jasno
-0°
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
Radi sa kúpete v jazerách? V týchto buďte bez obáv
Zdielať na

Radi sa kúpete v jazerách? V týchto buďte bez obáv

Prevádzkovanie prírodných kúpalísk ovplyvnilo v uplynulom týždni zhoršené počasie, čo sa prejavilo na ich nižšej návštevnosti. Stále je však prevádzkovaných 23 prírodných kúpalísk s vyhovujúcou kvalitou vody na kúpanie. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva SR na svojej internetovej stránke.

V týchto je to v poriadku

Momentálne majú vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie prevádzkované prírodné vodné plochy Zlaté Piesky, Kuchajda a Slnečné Jazerá – Senec v Bratislavskom kraji, Gazarka Šaštín Stráže, Kunovská priehrada v Trnavskom kraji.

V Prešovskom kraji ide o Sninské rybníky, Veľká Domaša – Tíšava, Veľká Domaša – Valkov, prírodné kúpalisko Sigord Kokošovce. V Banskobystrickom regióne majú vyhovujúcu vodu vodné nádrže Teplý vrch – pláž Ormet, Teplý vrch – Drieňok, Biokúpalisko KRTKO, Ružiná – pri obci Divín, prírodné kúpalisko Rimavská Sobota, Zelená voda –Kurinec.

V Košickom kraji hygienici odporúčajú Vinianske Jazero, na Zemplínskej Šírave oblasti Hôrka, Kamenec, Paľkov a Medvedia Hora a tiež prírodné kúpalisko Jazero Košice. V Žilinskom kraji je vyhovujúca voda v plážovom kúpalisku Liptovská Mara – Liptovský Trnovec a v Trenčianskom kraji je nezávadná voda na jazere Zelená voda Nové Mesto nad Váhom – pláž Perla. Na všetkých sledovaných banskoštiavnických jazerách je kvalita vody na kúpanie tiež vyhovujúca.

Tu sa radšej nekúpte

V 30. týždni hygienici pokračovali v odberoch vzoriek vôd na ďalších prírodných vodných plochách. Na lokalite vodná nádrž Ružiná – pri obci Ružiná s neorganizovanou rekreáciou zistili nevyhovujúcu mikrobiologickú kvalitu. Od piatku 27. júla vydali zákaz kúpania na lokalite Veľký Draždiak v Bratislave z dôvodu výskytu cyanobaktérií.

Pre nevyhovujúcu kvalitu vody platí naďalej zákaz kúpania pre Jazero na Plážovom kúpalisku v Banskej Bystrici. Na vodnej nádrži Duchonka bola zaznamenaná znížená priehľadnosť vody. V Trenčianskom kraji nevyhovuje kvalita vody na kúpanie na lokalitách vodných nádrží Prusy, Stará Myjava, štrkovisko Horná Streda, Dubník, Trenčín - Opatová. Nevyhovujúca kvalita vody je aj na štrkovisku Bohatá v okrese Komárno.

Za posledný týždeň neprejavil o prevádzkovanie prírodných kúpalísk záujem žiadny nový subjekt. Regionálne úrady verejného zdravotníctva vykonávajú na prevádzkovaných kúpaliskách štátny zdravotný dozor a pokračujú v monitorovaní kvality vody na kúpanie na prírodných kúpaliskách bez prevádzkovateľa. Kúpaliská s povolenou rekreáciou sú prevádzkované v súlade s platnými hygienickými predpismi.

Kde hľadať pomoc?

Aktuálne informácie o stave sledovaných prírodných a umelých kúpalísk na Slovensku možno nájsť na stránke www.uvzsr.sk - Kúpaliská – Informačný systém o kúpaliskách a kvalite vody na kúpanie, ako aj na stránkach regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

Plavčíci na Oravskej priehrade "balia kufre." A to iba po 10 dňoch fungovania, vraj nie sú financie. Pritom sú ich služby na našej najväčšej vodnej ploche potrebné ako soľ. Veď za desať dní zachránili až tri ľudské životy. Pritom tesne predtým, ako nastúpili do služby, sa v Oravskej priehrade utopili až traja mladí ľudia- zväčša študenti.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy