Jedna zdravotná poisťovňa či viac? Takto je to v zahraničí
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Robert Fico chce jednu zdravotnú poisťovňu. Podľa premiéra to prinesie viac peňazí do systému, čo pocítia aj samotní pacienti. My sme skontaktovali Slovákov žijúcich v zahraničí a zisťovali sme, aký systém zdravotného poistenia majú a či je tam situácie s poskytovaním starostlivosti lepšia ako u nás alebo nie.
Starostlivosť v zahraničí
Od januára 2014 budeme mať s veľkou pravdepodobnosťou iba jednu zdravotnú poisťovňu. "To nie je nejaký experiment ala Guatemala . To je európska cesta. Jasná európska cesta," povedal nedávno slovenský premiér.
Systém jednej zdravotnej poisťovne má 16 krajín vrámci Európy a viac zdravotných poisťovní bez možnosti tvorby zisku má iba 10 krajín. "Z piatich európskych krajín, ktoré patria medzi topky v zdravotnom stave obyvateľstva, majú 4 unitárny systém a Francúzsko má pluralitný, ale bez možnosti zisku," spresnila ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.
Nadštandartné pripoistenie a SR
My sme preto zdvihli telefón a oslovili sme Slovákov v rôznych krajinách sveta s otázkou, nech porovnajú zdravotný systém u nás a v krajine ich pobytu. Dve Slovenky žijú v krajinách, kde nemajú na výber a poistiť sa môžu iba v štátnej zdravotnej poisťovni.
Pre porovnanie sme oslovoli aj Petra, úplne iný systém totiž funguje v Spojených štátoch amerických. "Veľa ľudí tu rozmýšľa tak, či si to vlastne ešte môžu dovoliť byť chorí," tvrdí.
Či systém jednej zdravotnej poisťovne na Slovensku prinesie pacientom benefity, uvidíme najskôr o dva roky. Jedno je však isté. V mnohých krajinách, kde je len jedna zdravotná poisťovňa, existuje možnosť nadštandardného pripoistenia. Je dosť pravdepodobné, že sa toho časom dočkáme aj u nás.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
SITA/ilustračné