Dohodári nebudú mať nárok na dovolenku
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zvyšovať sa nebude ani mzda za nadčasovú prácu a otvorená ostáva aj otázka definície závislej práce. Taký je výsledok rokovania Hospodárskej a sociálnej rady, ktoré sa konalo v pondelok.
Dohodli sa na jedinom bode
"Absolútna zhoda pri Zákonníku práce vzhľadom na rozdielne stanoviská sociálnych partnerov ani nie je možná, ale predsa si myslím si, že sme dospeli k záverom, ktoré minimálne nemajú záujem vyhrotiť vzťah z hľadiska sociálneho dialógu jednotlivých partnerov, čo pokladám za veľmi dôležité,“ povedal po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady minister práce sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.
Jediným bodom, na ktorom sa podarilo sociálnym partnerom v pondelok dohodnúť je ustanovenie týkajúce sa dohodárov. “Po vzájomnej dohode dospela Hospodárska a sociálna rada k tomu, že z hľadiska pracovnoprávnej ochrany nebudú mať dohodári nárok na dovolenku. Súvisí to hlavne s tým, že nie je možné túto otázku riešiť pri viacerých dohodách v súčasnom období. Bolo by to právne nevykonateľné,“ povedal Richter.
Bodom, ktorý ešte nie je úplne uzatvorený, zostáva definícia závislej práce. Zamestnávatelia požadovali jej rozšírenie o jeden znak, čo sa im však nepodarilo. Richter pripúšťa ešte možné rokovania. Nie len zamestnávateľom, ale ani zástupcom zamestnancov sa nakoniec nepodarilo presadiť svoje návrhy. Konfederácia odborových združení (KOZ) prišla na rokovania tripartity s návrhom zvýšenia mzdy za nadčasovú prácu o 5 %. Tento návrh podporu sociálnych partnerov nenašiel. “Keď sa nám prvá vízia nepodarila maximálne okresať nadčasovú prácu, tak sme sa snažili aspoň takouto formou do poslednej chvíle zvýšiť nadčasové príplatky pri nariadenej práci,“ povedal prezident KOZ Miroslav Gazdík, ktorý zároveň podotkol, že Zákonník práce by nemal poškodiť slovenských podnikateľov.
Zamestnávatelia spokojní nie sú
So zákonníkom však nie sú spokojní samotní zamestnávatelia. "Je to ďalšia zlá správa pre Slovensko, pre investorov a pre pracovný trh ako taký. To, čo vyčítame tejto novele je to, že bola ušitá horúcou ihlou, že bola zle načasovaná, že bola veľmi jednostranná a že sme nedostali k dispozícií analýzy, ktoré by hovorili o tom, či aplikačná prax za tak krátke obdobie, ktoré nastalo, vyžadovala, aby sme pristúpili opäť k ďalšej novele Zákonníka práce,“ uviedol viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Ľuboš Sirota.
V rámci návrhu novely Zákonníka práce sa členovia tripartity stretli šesťkrát a celkovo vykonali 91 zmien. Návrh novely Zákonníka práce predloží minister Richter na rokovanie vlády v stredu.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
ISIFA/ilustračné