Pripomína to obchod s našimi deťmi, odkazuje Britom minister
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Všetko, čo ste videli v našom spravodajstve o rozdelených slovenských rodinách v Británii, je pravda. Potvrdili nám to ministri. Špeciálne sa totiž stretli zástupcovia ministerstva práce, spravodlivosti aj zahraničných vecí, aby spoločne pomenovali problém a hľadali riešenia. Niektoré vyjadrenia sú nečakane ostré.
Deti nemôžu byť predmetom obchodu!
Aj slovenskí ministri potvrdili, že niektoré britské orgány porušovali medzinárodné dohovory. "Jedným z problémov je, že na britskej strane neexistuje centrálny orgán, ktorý by toto riešil," vyjadril sa k prípadu pochybných adopcií minister zahraničia Miroslav Lajčák. Lokálnych sociálnych úradov je totiž po celej Británii 157. Je možné, že protizákonne postupuje len malá časť z nich.
Aj to môže vysvetľovať, prečo o faktoch z reportáží stále časť Slovákov pochybuje. "Ako keby niektoré veci boli v úvodzovkách plánované. Že si nejaké budúce rodiny, ktoré chcú adoptovať deti, doslova vyhliadnu deti a tie potom prevezmú do pestúnskej starostlivosti. To je neprijateľné. Preboha, deti nemôžu byť predmetom nejakého obchodu," vyjadril sa aj minister rodiny Ján Richter.
Neakceptovali medzinárodné dohovory
Takéto ostré slová vysiela ako signál verejnosti, že sa niečo deje. Zároveň dodáva, že o dva týždne bude počas paralympiády hovoriť so svojim britským ministerským partnerom, kde ho chce na veci upozorniť. "Bohužiaľ, v Británii sa deje stav, že sa neakceptujú medzinárodné dohovory, na ktorých by mal byť absolútny súlad jednotlivých krajín," upozornil.
Riaditeľka smeruje do Londýna
Napriek týmto tvrdeniam minister zahraničných vecí pripustil, že treba postupovať veľmi citlivo. Medzinárodné právo treba rešpektovať. Na začiatku je totiž vždy nejaký podnet. Stačí málo a úrady v Británii nekompromisne konajú. Pohľad na sociálne zabezpečenie je tam odlišný. Niekedy je podnetom na odobratie dieťaťa hlásenie suseda o tom, že počul krik alebo videl na tele modrinu.
Kompetentní preto teraz denne rokujú a hľadajú cesty k partnerom na ostrovoch. Už vo štvrtok by mala odletieť riaditeľka Centra pre právnu ochranu detí na rokovania do Londýna.
Všetko o pochybných adopciách detí si môžete prečítať TU.
SITA