Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
DESIVÉ PODOZRENIE. Anglicko obchoduje so slovenskými deťmi!
Zdielať na

DESIVÉ PODOZRENIE. Anglicko obchoduje so slovenskými deťmi!

Rodina Čonkovcov, o ktorej osude vás teraz pravidelne informujeme, sa mohla stať obeťou organizovanej skupiny už na Slovensku. Existujú totiž vraj platení informátori, ktorí vytipujú viacdetné rodiny a lákajú ich rôznymi sľubmi za prácou do Anglicka. Tam bez zázemia a bez znalosti jazyka spadnú do siete sociálnych pracovníkov a ich deti sa podľa právnika, ktorý sa venuje tejto problematike, stanú výhodným obchodným artiklom.

"Vezmite deti a príďte na letnú brigádu do Anglicka, já sa o vás postarám. Zoženniem prácu, bývanie," to počuli mnohí, aj Čonkovci. Podľa pani Veroniky muž nikdy neprezradil ani svoje meno či bydlisko, bol im podozrivý, verili mu však, pretože bol Slovák.

Na novorodenca sa vrhli ako supy

Čonkovi a 10 detí, to je poklad, bohužiaľ nie pre túto rodinu. Po strastiplnej ceste autom na ne v Birminghame nikto nečakal, museli sa obrátiť na sociálku kvôli bývaniu.

Potom musela pani Čonková do pôrodnice, kde porodila predčasne dcérku. Kruh bol uzavretý. "Už v nemocnici sa na nás zbierali, oni už dopredu všetko plánovali," tvrdí pani Veronika.

Bežný scenár

Spomínaný scenár má byť typický, tak to vraj chodí v mnohých prípadoch, tvrdí anglický právnik, ktorý sa týmto ľuďom snaží všemožne pomôcť. "Majú svojich informátorov v pôrodniciach, do domu vtrhne polícia, často uprostred noci, násilím unesú kričiace deti, na ktorých to nechá psychické známky celý život," uviedol právnik Ian Josephs.

Dieťa najprv umieralo, potom ho adoptovali

Pani Ivana, ktorej meno sme zmenili, privedla syna k lekárovi s chrípkou. Dieťa jej zobrali so slovami - umiera. O týždeň neskôr vraj už bolo v poriadku, u istej dôchodkyne. Keď sa na neho matka chcela pozrieť v nemocnici, zavolali na ňu policajtov, aby sa už nedostala ku synovi a zobrali jej ho.

Výhodný biznis

A po takejto udalosti se rozbehne mašinéria. Pod dohľadom štátu si delia státisíce eur za hodinu právnici, sudcovia, psychológovia, sociálni pracovníci. Všetko sa prejednáva na neverejných súdoch.

Rodina, ktorá prijme dieťa do opatrovníctva, dostáva 500 eur týždenne, za Čonkovcov tak mesačne niekto zbohatne o 10 000 eur. Deťom zhabú mobily, laptopy, prichádza izolácia a nový život. Deti sa môžu s rodičmi neskôr stretávať napríklad len raz za tri mesiace na jednu hodinu.

Riziko zlej výchovy? Dieťa vám zoberú

To častokrát nie je láska nešťastnej rodiny, ktorá nemôže mať deti a tak roky čaká na adopciu. Je to biznis, keď behom niekoľkých týždňov rodičia prídu do konca života o svoje deti. A najviac sa mu darí práve teraz, v čase finančnej krízy.

"Deti se neodoberajú za týranie alebo že sú hladné. Mnoho rodín rozdelili pre riziko, že sa rodičia o deti nebudú vedieť postarať. Stačí posudok psychológa, je to rozsiahla organizovaná sieť, ktorú živia odobraté deti," priblížil právnik Josephs.

Zmení sa niečo?

Podľa Centra medzinárodnej právnej ochrany detí mohlo o svojich rodičov prísť až 120 detí. Práve táto organizácia môže ako jediná vyvíjať tlak na prehodnotenie sporných adopcií. Do Anglicka sa už chystá jeho šéfka.

Všetko o pochybných adopciách detí si môžete prečítať TU.

isifa, noviny.sk

Súvisiace články

Najčítanejšie správy