Jasno
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Hádky pre Zákonník práce, opozícia nešetrí kritikou
Zdielať na

Hádky pre Zákonník práce, opozícia nešetrí kritikou

V parlamente je dnes opäť na pretrase Zákonník práce. Po mesiaci sa dokonca opozičné strany spojili a na tlačovej konferencii svorne pomerne ostro kritizovali pripravovanú novelu.

Smrteľný koktail pre slovenskú ekonomiku

Vláda Smeru prichádza s opatreniami, ktoré podnietia a zrýchlia nezamestnanosť a spolu s ďalšími, ktoré kabinet už presadil a presadzuje v budúcnosti, mieša smrteľný koktail pre slovenskú ekonomiku a pre jej rast. Uviedol to na spoločnej tlačovej konferencii stredopravých opozičných strán (SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd, KDH) Ľudovít Kaník z SDKÚ-DS. Ako pokračoval, navrhovaný Zákonník práce je ďalším klincom do rakvy rastu slovenského hospodárstva.

O prácu vraj príde 80 až 100 tisíc ľudí

Podľa neho pre túto pripravovanú zmenu spolu s ďalším komplexom opatrení vlády príde v najbližšom období o prácu 80 až 100 tisíc ľudí. "Nezamestnanosť porastie, hospodársky rast sa spomalí, konkurencieschopnosť Slovenska ešte ďalej klesne. V druhom čítaní urobíme všetko preto, aby sme tento Zákonník práce pozmeňovacími návrhmi aspoň zmäkčili, keď ho už nemôžeme úplne zastaviť," ukončil Kaník.

Vláda ide opačným smerom, ako treba

Podľa Lászlóa Solymosa zo strany Most-Híd ide vláda opačným smerom, ako to vyžaduje súčasná ekonomická situácia. "Namiesto toho, aby spružnila trh práce, touto novelou ho okliešťuje a spôsobuje rigiditu," povedal Solymos. Zároveň dodal, že jedinou istotou novely je to, že na svoje si prídu odborárski bossovia.

Július Brocka z KDH uviedol, že Zákonník práce ešte ani neplatí a už prispieva k rastu nezamestnanosti na Slovensku. "Mnohí zamestnávatelia zvažujú prepustiť ľudí, pre ktorých dnes nemajú prácu, lebo ešte to bude lacnejšie. Preto chcú prepúšťať do konca roka," povedal Brocka. Ako najhlavnejší argument proti navrhovanému zákonníku uviedol, že pomáha okolitým štátom a škodí Slovensku. Podporu KDH novela zákonníka mať nebude, ak sa však dostane do druhého čítania, budú podľa Brocku navrhovať posunutie jeho účinnosti o rok.

Terajší zákonník je dobrý, meniť ho netreba

Podporu nebude mať Zákonník práce ani zo strany poslancov za SaS. Exminister práce a poslanec za SaS Jozef Mihál považuje súčasný Zákonník práce, prijatý ešte za jeho ministrovania, za dobrý, vyvážený a výborný, pokiaľ ide o flexibilitu pracovných vzťahov. "Súčasný Zákonník práce prispel k vytvoreniu tisíc nových pracovných miest. Preto si myslíme, že ho treba ponechať tak, ako je a nerobiť v ňom žiadne zmeny," skonštatoval Mihál.

Opoziční poslanci zároveň avizovali, že sú pripravení k navrhovanému Zákonníku práce v druhom čítaní podať množstvo pozmeňujúcich návrhov.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU ZADARMO.

Počiatek_Maďarič_Kaliňák_Fico_Lajčák_Richter_NR SR

SITA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy