Pochybné adopcie. Bugár by úradníkom zobral plat za dva roky
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Neznalosť zákona neospravedlňuje, musíme rešpektovať britské zákony, nebudem nikoho kryť. Aj takéto slová padli z úst ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka v parlamente. Okrem toho obvinil médiá z vytvárania demagógie v kauze odoberania slovenských detí britskými úradmi.
Ľudskoprávny parlamentný výbor mal mimoriadne zasadnutie. V stredu sa venoval slovenským deťom v zahraničí. Minister zahraničných vecí Lajčák a minister práce, sociálnych vecí a rodiny mali čo vysvetľovať. "Chýbalo mi viac iniciatívy, aktivít a diskusie v čase keď sa dalo do procesu vstúpiť, keď boli opravné prostriedky k dispozícii," uviedol Lajčák. Minister tým narážal na to, že verejná diskusia o prípade Ivany sa začala až po vynesení rozsudku. Koho iniciatívu mal na mysli možno len hádať.
Neznalosť zákona neospravedlňuje
Bránil sa aj Minister práce. Podľa neho sa konalo, aj keď neefektívne. "Od konca júla 2010 začala celá plejáda komunikácií, hľadania riešenia celého problému," tvrdí Ján Richter. Podľa ministra zahraničných vecí treba rešpektovať to, že prípad Martinka a Samka riešia Briti. A to napriek tomu, že sú to slovenskí občania. "Jednoducho naši občania, ktorí žijú v iných štátoch, musia rešpektovať právny poriadok právneho štátu. Neznalosť zákona neospravedlňuje, to vieme všetci," hovorí Lajčák.
"Obaja ministri podali jasne vysvetľujúce stanovisko, s tým, že Slovenská republika v zastúpení obidvoch ministerstiev robí maximum preto, aby občanom Slovenskej republiky nebolo nejakým spôsobom ukrivdené," obhajuje prácu ministerstiev Vladimír Jánoš, poslanec za SMER-SD.
Hrušovský: Ak vnesieme politiku, môže to byť horšie
Poslankyňa za SaS Lucia Nicholsonová však kontruje. "To, čo ste vy povedali nebolo nič iné, len to, že si naháňate, vyslovene naháňate na osude týchto detí a ďalších neviem koľkých sa to týka, politické body." Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský sa obáva, že keby sa do prípadu vniesla politika, nedopadlo by to dobre. "Ak by sme nedajbože do toho vnášali politiku, obávam sa, že ten výsledok nás môže prekvapiť a môže byť ďaleko horší, ako si želáme aby bol," tvrdí Hrušovský.
Bugár by odobral platy úradníkom
"Dva roky sa ten prípad ťahá. Fakticky až po upozornení médií, sa s tým zaoberáme, no, ja by som minimálne dva roky dozadu odobral platy tým, ktorí nerobili to, čo mali," dušuje sa Bugár. Bez ohľadu na politické reči ide do tuhého. Stredajším rozhodnutím britského súdu sa ešte deti ani zďaleka nedostali do rúk svojej matky. Viac o tom, ako rozhodol britský kráľovský súd si môžete prečítať TU.