Reportér Krpač (38) riešil smutný príbeh, odkryl megakauzu!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Vyzeralo to ako ojedinelý, i keď veľmi smutný príbeh. Príbeh slovenskej rodiny rómskej národnosti. Britský Social Servis (SS) im zobral päť detí. Niekto ich totiž udal. Zhoda okolností im prihrala do cesty Martina Krpača (38).
40 minút cesty, vyše mesiac práce
Mal to byť vysnívaný život, no stal sa presný opak! Tak presne týmito slovami sa začínala reportáž televízie JOJ 14. augusta tohto roka. Londýnsky štáb sa po skončení olympiády chystal trochu oddychovať. Všetko však zmenil jediný telefonát. Veronika Čonková s plačom prosila o pomoc. Zobrali jej päť detí. Nevedela kto, nevedela kam, nevedela prečo...
Reportér Krpač sa rozhodol, že všetko preverí. Pre istotu. Sadol na vlak. Pri predstave londýnskej dopravnej špičky vec úplne pochopiteľná. Cesta trvala asi 40 minút. "Keď som prišiel, videl som zúfalých rodičov. Nevedeli, čo majú robiť," spomína Martin. Vtedy ešte ani len netušil, že to nebude ojedinelý prípad. Že neskôr spolu s kolegom Dáriusom Haraksinom (29) odhalia niečo, čo pripomína organizovaný obchod z deťmi.
Farba, rasa, vierovyznanie? Nezáleží
So slovenskými, ale aj českými, či poľskými. Nezáleží, akej sú národnosti, akého sú vierovyznania, či farby pleti. Mnohé z nich putujú bez súhlasu rodičov na nútené adopcie. So súhlasom súdu, ktorý občas rozhoduje aj na základe falošných fotografií a chybných posudkov. Tak ako v prípade matky Ivany Boórovej.
Vráťme sa však k Čonkovcom. Tí mali šťastie, že Martin Krpač je nielen skúsený český novinár, reportér televízie JOJ, ale aj na to, že chcel urobiť niečo viac. To niečo viac neznamenalo stratiť novinársky odstup, ale poradiť. Čo majú ľudia, ktorí nevedia po anglicky, robiť. Zavolali preto na ambasádu, kde sa však nedočkali takmer žiadnej pomoci. (Kompletný záznam tohto rozhovoru nájdete TU).
To však bolo dobre. Paradoxne. Dostali sa totiž do hlavných správ a skoro každý ich krok sprevádzal televízny štáb. To znervózňovalo aj britský SS i súd. A to až do tej miery, že sa Martin Krpač dostal pred súd. Jeho domovská redakcia bola zrazu zaplavená desiatkami telefonátov, mailov a reportéri sa začali viac a viac pýtať...
38 spisov, desiatky zničených osudov
Dárius Haraksin odišiel náhle do Anglicka. A to preto, aby preveril prípad Ivany Boórovej. Príbeh matky dvoch detí, ktorej zobrali ratolesti na základe falošného obvinenia z týrania. (Dokument Bez detí neodídem TU). A zrazu sme zistili šokujúce fakty - existuje až 38 spisov s adopciami, ktoré by sa mohli bez preháňania nazvať krádežami...
"Britský súd rozhodol jasne. Rodina, biologické väzby sú veľmi dôležité, preto sa deti vracajú späť na Slovensko, kde budú žiť spolu so svojou rodinou," povedala riaditeľka Centra medzinárodnej právnej pomoci Andrea Císarová.
"Vyhrali sme! Zachránili sme deti z anglického zajatia," napísala redakcii spravodajstva TV JOJ Ivana Boórová. Toto víťazstvo však ešte nie je úplné. Čonkovci sa môžu s deťmi stretnúť a odcestovať spolu na Slovensko. Následne si po deti prídu slovenskí sociálni pracovníci a umiestnia ich pravdepodobne do detského domova.