Raky v Šírave. Rybárov prekvapilo zemplínske more
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
V okolí mesta Strážske a vodnej nádrže Zemplínska Šírava je vraj najväčší výskyt polychlórovaných bifenylov, teda PCB, na svete. Keďže sú to toxické látky, situácia je mimoriadne vážna. Preto aj odborníkov veľmi prekvapil najnovší nález v šíravských vodách.
Nečakaný úlovok
Vody Zemplínskej Šíravy odhalili jedno zo svojich obrovských tajomstiev. V lokalite, ktorá je totálne zamorená PCB látkami, sa totiž nachádzajú raky. Približne 15 kusov našli rybári pri svojom kontrolnom výlove.
"Kolegovia rybári boli tak isto prekvapení a veľmi prekvapení, že tam sa nachádzaja aj rak," povedal rybársky hospodár MsO SRZ Michalovce Rastislav Kačmarský.
Rak žije tam, kde je čisto
Ako vysvetlila zoologička Zuzana Argalášová, raky sú totiž považované za indikátora čistoty vôd a v prírode by to malo platiť. Šírava je pritom dlhodobým strašiakom kvôli toxickým PCB látkam, ktoré sa v nej nachádzajú.
Ľudia ju preto zďaleka obchádzajú, no odborníci tvrdia, že vody sa báť nemusia. "Pokiaľ rekreačne pôjdete na Zemplínsku Šíravu a tam si zaplávate, tak žiadne nebezpečenstvo vám nehrozí. Aj pokiaľ tam strávite celú dovolenku," uviedol profesor Tomáš Trnovec zo Slovenskej zdravotníckej univerzity.
PCB v bahne
Problém je v bahne, kde sa už PCB látky, nachádzajú. Odtiaľ sa dostanú do rýb a usadia sa v tukoch. Keď ryby skonzumuje človek, môže mať vážne zdravotné problémy. "Napríklad incidencia diabetu, pravdepodobne aj hypertenziu, obezitu. Je viac detí, ktoré majú poškodený sluch alebo majú väčšiu kazivosť zubov, a tak ďalej," poukázal Trnovec.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
ISIFA