Tragédie rozhýbali úradníkov. Deťom v ohrození má pomôcť toto...
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Prípad tri roky mŕtvej Lucky z bratislavského Ružinova rozhýbal kompetentných už aj na najvyšších miestach. Na štvrtok mimoriadne zvolali Radu vlády pre ľudské práva. Výsledkom je niekoľko konkrétnych krokov, ktoré majú riešiť alarmujúci stav na Slovensku. Hovoríme o ochrane týraných detí.
Päť ministerstiev, mimovládne organizácie, verejnosť, či úradníci. Za stôl si sadlo 40 ľudí, aby diskutovali o tom, ako pomôcť slovenským deťom.
Národná stratégia na ochranu detí
Po 150-tich minútach stretnutie ukončili. Zhodli sa na tom, že riešenie problému je na začiatku. Tou má byť podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera Národná stratégia na ochranu detí pred násilím.
Nech znie tento názov akokoľvek nekonkrétne, zúčastnení sú spokojní. K tvorbe tohto dokumentu sú totiž prizvané aj neziskové organizácie. Tie denne prichádzajú do kontaktu s takýmito prípadmi.
Sociálnych pracovníkov má byť opäť viac
"Výbor určite neurobil žiadnu radikálnu zmenu, možno naštartoval procesy k tomu, aby sme našli konkrétne opatrenia," povedal Ondrej Gallo z rady mládeže Slovenska.
Okrem prípravy stratégie má byť ďalším riešením posilnenie kapacít na úradoch práce. Za posledné dva roky totiž v rámci úsporných opatrení prišlo o prácu 60 sociálnych pracovníkov. Práve počet tých, ktorí ako prví majú odhaliť prípady podobné Luckinmu, chcú navýšiť o 92. Hovoriť sa tiež má o vzniku detského ombudsmana.
Zneužívaná má byť pätina detí
Na rokovaní padli aj alarmujúce čísla. Podľa štatistík je 20 percent európskych detí sexuálne zneužívaných. Keby sme to premietli na slovenske pomery, znamernalo by to, že až 200 tisíc slovenských detí je obťažovaných.
V detských domovoch je k dnešnému dňu približne 4500 detí. Na mieste je pretro otázka, kde sú ostatné desaťtisíce zneužívaných detí. "Drvivá väčšina z nich sú vo vlastných rodinách," doplnil Ivan Leitman z OZ Náruč.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
Andrew/ilustračné