Stretnutie honorárnych konzulov. Slováci majú zástupcov v Jemene aj Ománe
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Vedeli ste, že aj v takých krajinách ako Jemen, Omán, či Bangladéš máme svojich zástupcov? Desiatky slovenských honorárnych konzulov z celého sveta sa zišlo v Bratislave, aby spoznali, koho záujmy vlastne vo svojej domovskej krajine zastupujú. Niektorí z nich teda naozaj ani zďaleka nevyzerajú ako Slováci.
V poradí už šiesta porada honorárnych konzulov od vzniku Slovenska bola prvou po štvorročnej odmlke. Náročný trojdňový program ukončia práve dnes.
Reprezentujú úspešnú krajinu
Viac než stovka honorárnych konzulov Slovenska, ktorá sa v týchto dňoch stretla v Bratislave, Trnave a v Piešťanoch na 6. celosvetovom stretnutí honorárnych konzulov SR, má česť reprezentovať modernú a úspešnú krajinu. Vyhlásil to predseda vlády Robert Fico v prejave, ktorý adresoval konzulom v posledný deň ich návštevy Slovenska. Pripomenul však, že u nás žijú ľudia s dôchodkami 280 eur a platmi okolo 450 eur.
"Máte exkluzívny mandát na zastupovanie našej krajiny a ste obrazom Slovenska vo svete. Máte česť reprezentovať modernú a dynamicky rozvíjajúcu sa krajinu, ktorá je príbehom úspechu," uviedol Fico. Honorárni konzuli sú podľa neho našou predĺženou rukou v zahraničí a sú nenahraditeľnou súčasťou slovenskej diplomacie. "Oceňujem, že takéto stretnutia prebiehajú a keď sa človek pozrie na to obrovské množstvo ľudí, ktorí prišli, len to potvrdzuje, že majú záujem pre nás pracovať a našou povinnosťou je maximálne tento potenciál využiť," dodal.
Najdôležitejšia ekonomická diplomacia
Za jednu z najdôležitejších priorít rezortu diplomacie, ktorý stretnutie konzulov organizuje, považuje premiér ekonomickú diplomaciu. Ak nás totiž niečo ohrozuje, tak je to podľa Fica predovšetkým chudoba.
"V tejto krajine úplne bežne ľudia žijú z platu 450, 500 eur. V tejto krajine je bežný dôchodok 280, 290 eur," zdôraznil Fico. Preto aj od honorárnych konzulov očakáva pomoc pri presadzovaní slovenských firiem na medzinárodných trhoch, pri získavaní kvalitných investícií, pri podpore cestovného ruchu či pri presadzovaní značky Slovenska v zahraničí.
Kde je Slovensko?
Šéf našej diplomacie Miroslav Lajčák chcel honorárnym konzulom najmä vysvetliť, kde sa Slovensko nachádza, akým výzvam čelí a čo od nich očakáva rezort diplomacie. "Očakávam od nich, že budú osobitnú pozornosť venovať ekonomickej diplomacii, po druhé pomoci našim občanom v zahraničí, teda konzulárnej pomoci, a po tretie prezentácii, zviditeľňovaniu Slovenska v tých krajinách," poznamenal Lajčák.
Porada konzulov sa naposledy konala pred štyrmi rokmi, a to je podľa Lajčáka veľmi dlhá doba. Aj preto chce, aby sa takéto porady uskutočňovali každé dva roky. "Myslím, že to je periodicita, ktorá vyhovuje jednej aj druhej strane," doplnil.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
SITA