Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Konšpiračné byty. Komunistická rozviedka ich využívala na špionáž
Zdielať na

Konšpiračné byty. Komunistická rozviedka ich využívala na špionáž

O konšpiračných bytoch sa veľa hovorilo najmä pri kauze Gorila. Takéto miesta ale majú tajné služby na celom svete, a boli tu aj za socializmu. Niektoré možno práve vo vašom dome. Rozviedka a kontrarozviedka, aj vďaka informáciám získaným v takýchto bytoch, zničili životy mnohým ľuďom, ktorí nesúhlasili s režimom.

Na Slovensku je zdokumentovaných 30 bytov, ktoré za bývalého režimu používala rozviedka. "Využívala ich najmä kvôli stretávaniu sa s tajnými spolupracovníkmi," hovorí Michal Miklovič, pracovník dokumentácie Ústavu pamätí národa.

Úlohou rozviedky bola špionáž smerom do zahraničia, najmä likvidácia emigrantských skupín, ktoré sa usilovali o obnovenie demokracie v Československu.  "Sú zodpovední za manipuláciu, za tragické osudy mnohých ľudí, ktorí odporovali komunistického režimu," tvrdí Ľubomír Morbacher, riaditeľ Sekcie dokumentácie ÚPN.

Oddaní komunistickému režimu

Bratislava, Košice, Banská Bystrica aj Žilina – v týchto mestách boli konšpiračné byty. " Prepožičaný byt útvar Štátnej bezpečnosti získaval od bežného občana Československa, ktorý, pochopiteľne, musel byť oddaný komunistickému režimu," pokračuje Michal Miklovič. Byty vyberali v nenápadných bytovkách.

Zoznam zverejnených 276 bytov, z ktorých 30 bolo u nás, tri v zahraničí a zvyšok v Česku, nájdene na webových stránkach Ústavu pamätí národa.

Terorizovali aj priateľov Dubčeka

Pri  menách ľudí vo zväzkoch ŠtB je aj informácia o tom, či prepožičiavali byty. Non-stop pod dohľadom bol po roku 1968 aj Alexander Dubček. "Stačilo im, keď stáli za záclonou a videli s kým ide, s kým sa rozpráva," hovorí Ivan Laluha, priateľ a spolupracovník A. Dubčeka.
Byť sledovaný znamenalo neustály psychický teror a absolútnu neslobodu pre celú rodinu.

"Je to mimoriadne psychicky náročné, oni s tým aj rátali," dodáva Ivan Laluha. Osudy sledovaných končili neraz tragicky. Napriek tomu, že ÚPN dal vyše 50 podnetov, trestné stíhanie bolo vždy ukončené "do stratena".  

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

ISIFA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy