Andrea Cisárová. Žena, ktorá zachraňuje slovenské deti
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Štátna úradníčka, ktorá robí viac ako musí. Reč je o Andree Cisárovej, riaditeľke Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí. Aj jej nasadenie dopomohlo k tomu, že Martinko (4) a Samko (3) Boóroví majú šancu dostať sa zo zovretia britského Social Service (SS). Chýba už len posledný krok. Musí presvedčiť súd, aby adaptačné obdobie prebiehalo na Slovensku.
V prvom rade je rodina
"Pokiaľ anglická sociálna služba robila doteraz všetko pre to, aby deti boli adoptované, aká by bola záruka, že počas prechodného obdobia by robila všetko k tomu, aby došlo k úspešnému znovu spojeniu biologickej rodiny," hovorí zástupkyňa Slovenskej republiky pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková.
Pirošíková je presvedčená, že ide o snahu náhradnej rodiny mať u seba deti čo najdlhšie. Sudca povedal, že deti patria k babke, nepovedal ale, kedy s nimi bude môcť poputovať domov na Slovensko.
"Pán sudca, akokoľvek rozhodnete, prosím vás v mene Slovenskej republiky, nech je to v prospech Martina a Samuela." Aj tieto slová odzneli z úst Andrey Cisárovej na piatkovom súde. Zároveň povedala, že na Slovensku má rodina veľký význam a potvrdila, že táto sa o svoje deti postarať dokáže. Sudcovi predložila hneď niekoľko právnych dokumentov.
"Poznám aj prípady, kde potenciálne adoptívne matky odstúpili od adopčného procesu práve preto, že pochopili, že deti sú z biologickej rodiny odnímané bez relevantného dôvodu," dopĺňa Pirošíková.
Na utorňajšom súde bude kľúčové, či sa riaditeľke Centra pre medzinárodnú právnu ochranu detí Andrey Cisárovej podarí vybojovať, aby takzvané adaptačné obdobie Martinka a Samka prebiehalo na Slovensku.
Na Slovensku sa protestovalo
Po celom Slovensku sa v pondelok konali protestné zhromaždenia. Ľudia hlasno kričali v Bratislave, Žiline, Topoľčanoch, Michalovciach, Rožňave, v Košiciach, v Nitre, ale aj v Humennom. A to len preto, aby vyslovili dôveru Ivane Boórovej a iným matkám, ktorým britský sociálny systém odobral deti. Lietali lietadielka aj lampióny.
V Londýne je Martin Krpač a Dárius Haraksin. Spojte sa s ním cez profil na facebooku.
TV JOJ