Vláda pomôže samosprávam. Týmito opatreniami
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Ministri, pod ktorých rezorty spadá čerpanie eurofondov využívaných územnou samosprávou, majú do konca roka zabezpečiť dofinancovanie všetkých oprávnených výdavkov, ktoré boli predložené v žiadostiach o platbu do 31. augusta tohto roka. Uzniesla sa na tom vláda.
Vláda chce problémy riešiť
Vláda pritom vzala na vedomie správu o niektorých problémoch v oblasti územnej samosprávy a návrhy na ich riešenie. Ministri majú odstraňovať administratívne bariéry pri uskutočňovaní projektov z fondov EÚ. „Naštartovali sme proces odstraňovania byrokratických prekážok,“ povedal na tlačovej konferencii premiér SR Robert Fico.
V regionálnom operačnom programe (ROP), ktorý slúži na odstraňovanie medziregionálnych a vnútroregionálnych rozdielov, je 1 828 828 151 eur. Program má k 30. septembru zazmluvnených 1 873 projektov v hodnote 1 597 610 784,70 eura. Z toho sa vyčerpalo 1 022 021 483,35 eura, čo je 63,97 percenta zo zazmluvnených zdrojov. To predstavuje takmer 56 percent zo zdrojov ROP.
Povinnosti pre ministra financií
Okrem toho majú ministri podľa vládneho uznesenia splniť aj ďalšie povinnosti. Napríklad minister financií musí do 15. decembra predložiť návrh novely zákona o dani z príjmov tak, aby príjmy obcí a vyšších územných celkov a ich rozpočtových organizácií z predaja ich majetku boli od dane oslobodené už pri podaní daňového priznania za rok 2012. Novela nariadenia vlády o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve sa má novelizovať tak, aby pre rok 2013 platili pre rozdeľovanie výnosu dane z príjmov územnej samospráve údaje o počte obyvateľov platné pre rozdeľovanie dane v roku 2012.
Šéf rezortu financií má do konca roka pre ministerstvo práce uvoľniť 52 miliónov eur na financovanie sociálnych služieb pre územnú samosprávu. Do konca budúceho roka má byť na stole novela zákona, podľa ktorej by samosprávne kraje a ich organizácie museli viesť účty v Štátnej pokladnici. Spolu so Združením miest a obcí budú pripravovať komplexnú novelu zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, ktorá by mala viesť k spravodlivejšiemu vyrubovaniu dane z nehnuteľnosti na základe trhovej ceny.
Daň z predaja nehnuteľností je podľa predsedu Združenia miest a obcí Slovenska a primátora Nitry Jozefa Dvonča už dlhodobým problémom, ktorý trápi samosprávy. Napríklad „predáme pod diaľnicou časť územia a je to spoplatnené daňou“, alebo „zamieňame majetok medzi samosprávami“.
Povinnosti aj pre pôdohospodárstvo
Šéf rezortu pôdohospodárstva má napríklad predložiť riešenie na dorovnanie regionálnych alokácií v súlade so schváleným plánom Regionálneho operačného programu (ROP). V júni rezort avizoval, že obce a mestá zrejme získajú prostriedky na pokrytie nákladov spojených s rekonštrukciami škôl. Samosprávam totiž chýba ešte stále viac ako 117 mil. eur, keďže za prvej Ficovej vlády sa v rámci ROP uzavreli zmluvy na projekty vo väčšej sume ako mal samotný program k dispozícii. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka sa preto dohodlo s predstaviteľmi Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ako aj so samosprávnymi krajmi a príslušnými ministerstvami na realokácii prostriedkov v rámci ROP. Zadlžené mestá a obce tak dostanú prostriedky, ktoré mali byť pôvodne určené na rozvoj cestovného ruchu regiónov.
Verejné obstarávanie pre orgány územnej samosprávy má byť jednoduchšie, pričom však ostane zachovaná jeho transparentnosť. Vláda to očakáva od pripravovanej novely zákona z dielne ministerstva vnútra, ktorá má byť hotová na jar. Šéf envirorezortu zas zabezpečí prípravu nového zákona o odpadoch, v ktorom by mala byť rozšírená zodpovednosť výrobcov a dovozcov, riešený opustený odpad a komunálny odpad a spôsob jeho financovania.
A ďalšie návrhy zmien...
V septembri 2013 má minister školstva navrhnúť zmeny zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktoré zrovnoprávnia samosprávne kraje ako zriaďovateľov s postavením neštátnych zriaďovateľov pri vymenúvaní a odvolávania riaditeľov škôl a školských zariadení.
Nemocnice ktoré sú príspevkovými organizáciami v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávnych krajov, chcú finančne stabilizovať. Preto ministerka zdravotníctva v spolupráci s predsedami samosprávnych krajov a primátormi dotknutých miest urobí do konca budúceho roka optimalizáciu verejnej minimálnej siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Spolu s rezortom práce posúdia využitie nadbytočných kapacít doterajších zdravotníckych zariadení, či by sa tam mohli vytvoriť zariadenia zamerané na kvalitné a komplexné sociálne a zdravotné služby určené pre starších ľudí a pre občanov so zdravotným postihnutím.
Ministri vnútra a dopravy majú preskúmať možnosť legislatívnej úpravy obmedzenia tranzitu nákladných vozidiel na cestách II. a III. triedy. „Kamióny nám ničia cesty, ktoré nie sú prispôsobené na takéto veľké váhy,“ zdôvodnil predseda vlády Robert Fico. Predstavitelia samospráv ho údajne informovali o desiatkach petícií podpísaných tisíckami ľudí, „ktorí robia všetko pre to, aby na svojich cestách nemuseli stretávať takúto ťažkú techniku“. Predseda Trnavského samosprávneho kraja a predseda SK8 Tibor Mikuš označil túto tému ako životne dôležitú. Kamiónová doprava totiž podľa neho neohrozuje len majetok ale aj zdravie občanov. Okrem toho menované rezorty zabezpečia pravidelné a efektívne policajné kontroly, týkajúce sa dodržiavania obmedzení prejazdov nákladnej dopravy.
Jozef Dvonč na záver uviedol, že dnes prijaté uznesenia pomôžu samosprávam naplniť úlohy z memoránd o šetrení, ktoré predstavitelia ZMOS a SK8 podpísali v priebehu minulého mesiaca. Úsporné opatrenia sa podľa neho nebudú dotýkať len úradov, „budú sa dotýkať aj mestských organizácií, možno aj tlaku na dodávateľské organizácie“.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
SITA