Jasno
-0°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Opätovný štrajk učiteľov? Vláda má čas do stredy
Zdielať na

Opätovný štrajk učiteľov? Vláda má čas do stredy

Ak vláda a školskí odborári nedospejú do budúcej stredy (5.12.2012) k dohode, obnoví sa štrajk alebo protesty. V sobotňajšej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to povedal líder školských odborárov Pavel Ondek.

Boj za vyššie platy pokračuje

Za vyššie platy učiteľov by mal bojovať predovšetkým minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD), povedal v relácii Sobotné dialógy Slovenského rozhlasu - RTVS exminister školstva a dnes poslanec za KDH Martin Fronc. "Možno to bude znieť trošku tvrdo, pán minister je podľa mňa slušný človek, ale z vlastnej skúsenosti hovorím, vo vláde to nie sú kamaráti. Každý minister bojuje za vlastný rezort," vyhlásil Fronc.

Úlohou ministra financií je podľa Fronca strážiť si svoj deficit, šéf rezortu školstva však musí bojovať za svoje ministerstvo. "Ja ako minister som musel ťažko zápasiť s ministrom financií a isté veci som dosiahol," poznamenal Fronc. "Ja bojujem za rozpočet ministerstva školstva. Je to jediný rozpočet, a to hovoria čísla, kde v rámci jednotlivých rozpočtových kapitol rastú finančné zdroje aj vrátane tých 68 miliónov eur, s ktorými sa ráta na platy," odpovedal Čaplovič na otázku moderátora, či to učitelia nemôžu vnímať tak, že nebojuje za nich, ale za štátny rozpočet.

Od roku 2002 do roku 2006, kým bol Fronc ministrom, stúpli podľa jeho slov platy učiteľov o polovicu. Minister financií mu vraj tiež oponoval, že v triedach je málo žiakov alebo že učitelia málo učia. "Ten zápas sa musí zvádzať tam, takýchto argumentov sa objaví veľa," poradil Fronc Čaplovičovi. Súčasný šéf rezortu školstva sa nazdáva, že počas Froncovho ministrovania stúpli platy učiteľom o pätinu, za prvej vlády Roberta Fica o 24 percent a za vlády Ivety Radičovej o 1,3 percenta. "Z mojej strany, keď hovorím za rezort školstva, zatiaľ je vybojovaných päť percent do tarifných platov," doplnil Čaplovič. Optimalizácia či modernizácia školskej siete podľa neho musí prísť.

Ondek: Máte čas do stredy

Redukcia alebo optimalizácia školskej siete tu je podľa šéfa školských odborov Pavla Ondeka však už desať rokov. Pripomenul, že od septembra 2011 do septembra tohto roku odišlo zo škôl vyše 1200 pedagogických aj nepedagogických zamestnancov. Za to sú však podľa Ondeka zodpovední riaditelia škôl. "Nemôže ministerstvo školstva povedať, že nám navýšia do školstva xy peňazí a na úkor toho tritisíc zamestnancov pôjde prečo. Takto to nefunguje," dodal. Ako Ondek uzavrel, ak vláda bude trvať na piatich percentách, čo pre nich nie je prijateľné, a ak nedôjde k dohode, opäť začnú protestovať a štrajkovať.

Pre viacero bratislavských gymnázií sa štrajk ešte neskončil. Dokázali to aj v piatok (30.11.), keď prišli protestovať pred Úrad vlády.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy