Jasno
-2°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Staronové pravidlá. Policajtov budú riešiť opäť nadriadení
Zdielať na

Staronové pravidlá. Policajtov budú riešiť opäť nadriadení

Počas vlády Ivety Radičovej sa zmenilo trestanie priestupkov policajtov, colníkov, siskárov či vojakov. Smer to chce vrátiť do starých koľají, čo pracovníkov bezpečnostných zložiek asi nepoteší. Podľa analytika by bolo najlepších riešením zriadenie samostatnej Generálnej inšpekcie.

Prísnejšie tresty pre policajtov

Pozmeňujúcim návrhom k priestupkovému zákonu od šéfa brannobezpečnostného výboru Jaroslava Bašku by sa mali priestupky policajtov, ako aj iných členov bezpečnostných zložiek, vrátiť opätovne do právomoci nadriadených. "Môžu byť oveľa tvrdšie postihovateľní," poukázal Baška.

V praxi to znamená to, že ak napríklad policajt urobí dopravný priestupok, jeho kolega dopravák ho nebude môcť pokutovať podľa civilného zákona o priestupkoch, ale jeho pochybenie posunie na doriešenie jeho nadriadenému. Namiesto pokuty tak môže byť napríklad policajtovi siahnuté na pohyblivú zložku platu. A tá môže v konečnom dôsledku niekoľko násobne presiahnuť výšku pokuty.

Pomôcť by vraj mohol aj nový úrad

Podľa Bašku by nemali bežné orgány riešiť pracovníkov SIS či iných útvarov polície, mohla by sa totiž prezradiť ich utajenosť. No a objektívnosť podľa neho nezaručí ani to, ak podriadený odrazu rieši nadriadeného.

Riešením by podľa bezpečnostného analytika Martina Kováčika mohlo byť skôr zavedenie Generálnej inšpekcie služieb, ktorá by ako samostatná inštitucia nespadala pod ministerstvo vnútra. Podobný návrh pripravuje bývalý minister obrany Martin Fedor. "Rovnako navrhujeme, aby bola rozšírená aj o inšpekciu ministerstva obrany a tým pádom takáto nezávislá generálna inšpekcia alebo úrad by prešetroval pochybenia bezpečnostných zložiek," povedal. Baška však takýto úrad považuje za zbytočný.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

SITA/ilustračné

Súvisiace články

Najčítanejšie správy