Škandál v Británii. Slovenské deti im odobrali pre členstvo v strane
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Ďalší prípad detí odobraných britskou sociálkou zasahuje dokonca do najvyšších sfér anglickej politiky. Informovali o tom aj všetky britské médiá. Sociálka totiž odobrala 3 slovenské deti náhradným rodičom po zistení, že sú členmi strany silne orientovanej proti politike otvárania hraníc imigrantom. Podarilo sa nám spojiť aj s otcom detí, Slovákom... Viac zisťoval Martin Krpač.
Politický škandál so slovenskými deťmi
BBC, SkyNews, Channel 4, noviny, internetové servery a prípad sa dokonca dostal do hlavných správ dňa. Adoptívni rodičia totiž dostali do starostlivosti 4 slovenské deti. Jedno vrátili s tým, že je nezvládnuteľné. A ďalšie tri im aj napriek dlhoročnému pôsobeniu ako náhradní rodičia sociálka veľmi rýchlo odobrala. Prečo?
Obaja sú totiž členmi strany UKIP - parlamentnej strany, ktorá presadzuje vystúpenie Británie z EÚ najmä kvôli veľkému prílivu imigrantov z východu Európy. "Keby sme to tušili, nikdy by sme im deti nepridelili. Aby nevyrastali v kultúrne nepríjemnom prostredí," komentovala riaditeľka detskej služby Rotherham Borough Council.
Adoptívni rodičia nechápu sociálku
Prípad sa stal ale politickým škandálom. V britskom parlamente sa hovorí ako o jednom z najväčších v roku 2012. "Sociálka vydáva zvláštne rozhodnutia. Len to ukazuje na zvrátenosť celého systému adopcií detí bez súhlasu rodičov," upozornil aj poslanec John Hemming.
Adoptívni rodičia sa totiž ohradili voči konaniu sociálky, ktorá ich označila za rasistov. Deti sa u nich mali dobre, nič im nechýbalo a starali sa o nich bez ohľadu na to, či sú z Východu alebo nie. Nechápu, ako ich sociálka môže posudzovať podľa členstva v strane. Podľa nich strane ide o regulovanie imigrácie a nie o nepriateľstvo voči imigrantom. Požadujú preto prešetrenie celého prípadu.
Slovenská strana má zviazané ruky
Deti sociálka napokon rozdelila a putovali do náhradných dvoch rodín. Podľa posledných informácií čaká rodinu nekonečný rad posudkov a rozsudok sa môže oneskoriť o niekoľko rokov. Podľa riaditeľky CIPC Andrey Cisárovej by slovenská strana chcela vstúpiť do procesu, no nemôže, pretože rodina nemá záujem sa vrátiť na Slovensko. Platia teda britské verdikty súdov.
Téme sa venuje Martin Krpač. Spojte sa s ním cez profil na Facebooku.
TV JOJ