Generálneho prokurátora nemáme, šetríme. Na plate takmer 100 tisíc
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Kauza okolo čakania na vymenovanie generálneho prokurátora má svoje pozitívum. Štát zrejme ušetril nemalé peniaze za plat. Nie je prokurátor, nemali by byť žiadne náklady. Ale jeho prácu predsa len niekto urobiť musel. Zlízol si to 1. námestník. Robí totiž grátis.
Generálny prokurátor okrem iného riadi činnosť prokurátorov, podáva správy o ich činnosti parlamentu a vláde dáva podnety na prijatie zákonov a ich zmien. Keďže stolička generálneho prokurátora nie je momentálne obsadená, jeho funkciu v plnom rozsahu vykonáva 1. námestník.
Úspora takmer 100 tisíc eur
Ak v plnom rozsahu, tak nás zaujímalo, či v plnom rozsahu poberá aj plat generálneho prokurátora, okrem svojho. "Plat generálneho prokurátora nie je v súčasnosti vyplácaný nikomu. Prvý námestník poberá svoj pôvodný plat bez príplatku," uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Vladimíra Géderová.
Plat generálneho prokurátora je podľa zákona 1,3 - násobok mesačného platu poslanca Národnej rady, čo je takmer 2 550 Eur. K tomu prirátajme funkčný príplatok vyše 330 Eur a paušálne náhrady niečo cez 1 270 Eur. Vyjde nám suma okolo 4 155 Eur mesačne.
Za necelé 2 roky neobsadeného postu tak Slovensko mohlo ušetriť takmer 100 tisíc Eur. To by mohla byť aspoň jedna z výhod nekonečnej kauzy okolo nezvolenia generálneho prokurátora.
1. námestník je neodvolateľný
Zaujímavosťou však je, že v tejto situácii zastupujúci 1. námestník je prakticky neodvolateľný. Jedine, že by odvolal sám seba. Čo je málo pravdepodobné, no nie vylúčené. V každom prípade táto kauza už obyvateľov unavuje. "Ak má byť zvolený GP, tak nech je, načo tá funkcia," myslí si jeden z opýtaných.
To je otázka na politikov, že prečo. Možno preto, že v našom právnom systéme má prokuratúra v trestných veciach praktický monopol. "V Slovenskej republike môže obžalobu na súd v trestnom konaní podať jedine prokurátor. Súkromná osoba to urobiť nemôže, tak ako to podľa našich zistení funguje v západných krajinách, alebo ako to fungovalo v bývalom Československu pred rokom 1950, kedy sme prebrali tzv. sovietsky model. Ten v princípe funguje doteraz.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
SITA