Oblačno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Nádej pre nezamestnaných. Zarobiť si môžu ako dobrovoľní vojaci
Zdielať na

Nádej pre nezamestnaných. Zarobiť si môžu ako dobrovoľní vojaci

Nádej pre mladých nezamestnaných! Takto mnohí vidia projekt dobrovoľnej vojenskej služby. Spustili ho včera na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny. Dobrovoľníci by mali zasahovať v krízových situáciách. Ako súčasť aktívnych vojenských záloh by mali prejsť špeciálnym výcvikom.

Katastrofy, živelné pohromy, či záplavy - to sú oblasti, v ktorých by  mali pôsobiť najmä vojenskí dobrovoľníci. Nie je to tak dávno, čo aj hlavné mesto potrápila kalamita.V situáciách, keď ide doslova o život je každá ruka dobrá. Aj preto rezort obrany, čoraz hlasnejšie hovorí o vycvičených dobrovoľníkoch, ktorí by vedeli, čo a najmä ako, robiť v krízových situáciach. Profesionálni vojaci sú totiž na to pridrahí. Vzorom nám vraj môže byť Česko."Chceme pripraviť mladých ľudí na to, aby vedeli zabezpečovať niektoré zložky civilne obrany," hovorí minister práce sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.

Výcvik dobrovoľných vojakov financovaný z eurofondov

Pre podporu vycvičených dobrovoľníkov sme hľadali pomoc v Bruseli. Peniaze na ich výcvik rezort obrany nemá. Priechodnejšia je vraj "dánska cesta", pri ktorej vraj môžeme využiť eurofondy."Máme predstavu, že by sme dobudovali výcvikové stredisko Lešť," hovorí minister obrany SR Martin Glváč. Už v júni by sme tak mohli mať údajne vycvičených 150 špecialistov-záchranárov  z radov nezamestnaných z východu, či stredu Slovenska. Únia na projekt prisľúbila vyše milión eur. "Budem držať palce, aby sa systém rozbehol, pretože, keď sa tak stane, búdu aj benefity pre Slovensko," hovorí bývalý minister obrany SR Martin Fedor.

Majú pomáhať v krízových situáciách

Rezort chce vyberať medzi ľuďmi od 18 do 30 rokov. Motivačné na polročnom výcvikovom kurze má byť 250 eur na hlavu v čistom. Náklady na jedného nemajú presiahnuť 8 tisíc eur.Téma vojenských dobrovoľníkov nie ja ani zďaleka uzavretá. Podľa ministra Glváča sú tri alternatívy, ako ju riešiť. Zaujímavosťou je , že pred podobným problémom bude možno onedlho stáť aj Rakúsko, kde sa rozhoduje o osude povinnej vojenskej služby. Mnohí odborníci však tvrdia, že práve ona je pre mladých najlepšou školou pre krízové situácie, v ktorých sa aj ako civislisti môžu v živote ocitnúť.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

ISIFA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy