Lekárski odborári chcú bojovať proti korupcii v zdravotníctve
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Lekárski odborári chcú pokračovať vo svojej iniciatíve proti úplatkom v zdravotníctve. V týchto dňoch preto spúšťajú ďalšiu časť kampane, v rámci ktorej sa na portáli lekar.sk lekári budú môcť prihlásiť k iniciatíve "Ďakujem, úplatky neberiem". Pacienti tak pri hľadaní informácií o lekárovi uvidia, že úplatky odmieta.
Spätnú väzbu vítajú
"Je to súčasť nášho boja za transparentné zdravotníctvo," povedal šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský s tým, že dúfa, že sa táto myšlienka rozšíri nielen medzi lekármi, ale aj vo verejnosti. Ako poznamenal, LOZ týmto vysiela jasný signál, že sa konštruktívnej kritike nebráni a iniciatívu spätnej väzby pre lekárov víta.
Portál lekar.sk má podľa jeho zakladateľa Martina Šujana návštevnosť okolo 140.000 pacientov mesačne. Tí si tu môžu pozrieť referencie na konkrétneho lekára. Priblížil, že každý lekár, ktorý sa k iniciatíve pripojí, bude mať vo svojom profile aj logo kampane - prečiarknutú obálku.
Kampaň začala vlani
Lekárski odborári spustili protikorupčnú kampaň vlani v auguste. Jej cieľom malo byť na začiatok presvedčiť čo najväčší počet lekárov, aby nosením odznakov na svojich plášťoch verejne deklarovali, že neberú úplatky. Zatiaľ sa vyrobilo 2000 takýchto odznakov. Pacienti si zároveň na webe LOZ môžu preveriť, ktorí lekári sa verejne prihlásili k výzve.
Podľa ministerstva zdravotníctva je korupcia v sektore široký problém. "Každý o nej hovorí, ale nikto nechce ukázať na konkrétneho lekára," reagovala hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková s tým, že takéto konanie nenahlasujú pacienti, ani lekári. Poukázala, že aj na protikorupčnú linku ministerstva ľudia väčšinou smerujú otázky z inej oblasti, než aby nahlasovali korupciu.
"Ak LOZ tvrdí, že korupcia je a vedia o nej, mali by ju ohlásiť, je to ich povinnosť," skonštatovala Čižmáriková s tým, že zatiaľ nemajú v súvislosti s korupciou žiadny podnet od odborárov, ani od lekárov. Zároveň pripomenula, že korupčné správanie možno nahlásiť aj na polícii či na prokuratúre.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
ISIFA