Petržalka oslavuje, paneláky majú 40...
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Pred 40 rokmi v marci 1973, bolo schválené územné rozhodnutie a 2. apríla v tom istom roku sa na pravom brehu Dunaja v bratislavskej Petržalke slávnostne začalo s výstavbou nového sídliska, ktoré malo poskytnúť domov starým aj novým obyvateľom Bratislavy.
Samotnej výstavbe predchádzala architektonická súťaž, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 80 kolektívov z celého sveta. Výsledky súťaže napokon neboli akceptované a petržalské sídlisko sa stavalo úplne inak. Návrh obytnej zóny vypracovali pracovníci Útvaru hlavného architekta. V Petržalke podľa neho vyrástlo sídlisko panelových domov.
Prvý panelák bol skolaudovaný v roku 1977
Parametre panelákov určovali technicko-hospodárske ukazovatele, podľa ktorých sa malo postaviť na čo najmenšom území čo najviac bytov. Prvý panelák bol skolaudovaný na Romanovej ulici 3. augusta 1977. Súčasnú Petržalku, okres Bratislava V, dnes tvoria obytné zóny Lúky, Háje a Dvory, ktoré prekrývajú historické časti Kopčany, pôvodnú Petržalku, Ovsište, Starý háj a Zrkadlový háj.
Prvé historické zmienky o Petržalke pochádzajú z roku 1225. Petržalkou kráčala história, ktorá z nej počas stáročí vytvorila vidiecke mestečko, protiváhu Bratislave. Bola územím ovplyvňovaným neregulovaným tokom Dunaja. Prvé hrádze proti častým povodniam nariadila vystavať panovníčka Mária Terézia.
V roku 1773 umožnili vznik prvého verejného parku v strednej Európe v podobe, ako ho v podstate poznáme dnes pod názvom Sad Janka Kráľa. Územie Petržalky bolo aj miestom, kde si rozkladali tábory sprievody kniežat prítomných na korunováciách. Z obdobia obliehania Bratislavy v čase napoleonských vojen v roku 1809 sa na pravom brehu Dunaja nachádzajú pozostatky obranných línií.
Petržalku spojili s mestom v roku 1891
Prvýkrát Petržalku s ľavým brehom Dunaja spojil stály železničný most v roku 1891. Dovtedy obyvatelia a obchodníci používali drevené mosty, často podliehajúce požiarom a povodniam. V roku 1938 bola Petržalka na základe Mníchovskej dohody pripojená k nacistickému Nemecku. Po vojne bola vrátená Československu a v roku 1946 sa oficiálne stala časťou Bratislavy.
Vtedy už mala Petržalka asi 1800 rodinných domov a 15 000 obyvateľov. Podľa sčítanie obyvateľov, domov a bytov z roku 2011 má Petržalka 105.842 trvalých obyvateľov. Dnes si už nevieme predstaviť, že len nedávno sa po prechode Starého mosta dala zažiť nefalšovaná atmosféra vidieka. Petržalka bola kedysi pokojným mestečkom s množstvom záhrad a marhuľových sadov, s populárnymi atrakciami ako bol lunapark, Propeler, Au café, veslárske kluby a Lido.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
SITA