Každé druhé kurča pochádza z dovozu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Asi to dlho nepotrvá a po slovenských sliepkach a vajciach neostane u nás ani stopa. Tvrdia to slovenskí hydinári, podľa ktorých je táto časť nášho poľnohospodárstva na vymretie. Hydinové farmy totiž pre zlé ekonomické podmienky zanikajú a ich produkcia sa pomaly, ale isto, znižuje.
Hydinári bijú na poplach
Naša sebestačnosť sa v tejto komodite znížila na vyše niečo 50 percent, varujú hydinári. Hydina je pritom najobľúbenejšou potravinou v slovenskej domácnosti. Problémom sú podľa hydinárov ceny obilia, ktoré prekračujú cenu 220 euro za tonu, čím sa chov predražuje.
A tak v porovnaní s uplynulým rokom hlásia 8 percentný pokles produkcie. "Dúfame, že dôjde k miernemu zníženiu cien do leta," hovorí spracovateľ hydiny Rastislav Wiedermann.
Platí tu: aká cena, taká kvalita
Hoci štát obilie dotuje, producenti s ním obchodujú a chovatelia tak paradoxne doma nemajú čím kŕmiť. "Štát má možnosť vstúpiť do tohto procesu," hovorí spracovateľ hydiny Marián Čakajda. Trh je navyše stála viac zaplavovaný lacnými dovozmi s pochybnou kvalitou. Z dovozu tak pochádza každé druhé kurča. "V tomto prípade platí: aká cena, taká kvalita," myslí si Ľubomír Urban z Únie hydinárov.
Zarážajúce je, že i na týchto výrobkoch sa často stretávame s označením slovenský. Slovenská značka kvality je pritom stále iba jedna a tých, čo ju môžu požívať, je len asi 500. "Potraviny musí obsahovať 75 % slovenských surovín," dopĺňa Zuzana Gulová z Ministerstva pôdohospodárstva.
Tieto problémy sú vraj iba vrcholom špičky ľadovca a tak je na zváženie, či je vládou deklarované 80 percentné zvýšenie podielu slovenských výrobkov na trhu aj reálne, navyše v podmienkach tvrdej európskej konkurencie. Jahnátkovci tvrdia, že na tom tvrdo pracujú.
"Ministerstvo finalizuje koncepciu rozvoja poľnohospodárstva. Tam by sa mali objaviť možnosti celkovej modernizácie fariem a napríklad aj rozvoj zamestnanosti," doplnila Gulová.
Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.
ISIFA/ilustračná