Jasno
-2°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Korupcia v Európe. Slovensko je na 3. mieste!
Zdielať na

Korupcia v Európe. Slovensko je na 3. mieste!

BRATISLAVA / Jedným z najskorumpovanejších štátov v Európe je budúci člen Európskej únie Chorvátsko, situácia v susednom Slovinsku, ktoré už patrí do EÚ aj eurozóny, je však ešte horšia. Informoval o tom portál Euobserver. com, pričom sa odvoláva na výsledky štúdie konzultačnej spoločnosti Ernst & Young.

... horšie, ako v Keni

S názorom, že "uplácanie a korupčné praktiky sú v krajine bežnou súčasťou podnikania", sa v Chorvátsku stotožnilo 90 % respondentov. V Slovinsku tento postoj vyjadrilo 96 % účastníkov prieskumu, čo bolo viac ako 94 % v africkej Keni.

V rámci EÚ sa o tretie miesto v rebríčku vnímania korupcie podľa Ernst & Young delí Slovenská republika s Gréckom (zhodne 84 %). Nasledujú Česká republika (73 %), Portugalsko (72 %), Maďarsko (70 %), Španielsko (65 %), Rumunsko (61 %) a Taliansko (60 %).

Najmenej korupčná škandinávia

Tri najväčšie európske ekonomiky zaznamenali oveľa priaznivejšie výsledky, keď korupčné praktiky v podnikaní označilo za bežné 27 % respondentov vo Francúzsku, 30 % v Nemecku a 37 % vo Veľkej Británii. Najmenej korupčné podnikateľské prostredie majú podľa prieskumu škandinávske krajiny Fínsko a Švédsko (zhodne 12 %). Zdá sa, že v prostredí finančnej krízy sa alarmujúco veľký počet firiem uchyľuje k neetickému správaniu s cieľom dosiahnuť rast a zlepšiť výsledky, uviedol David L. Stulb z Ernst &Young.

Konzultačná spoločnosť v rámci prieskumu oslovila takmer 3 500 predstaviteľov firiem v 36 krajinách sveta, vrátane dvadsiatich členských štátov EÚ. Respondenti odpovedali na otázku, či spoločnosti v snahe o získanie a udržanie kontraktov ponúkajú úplatky, alebo či úmyselne zavádzajú o svojich finančných výsledkoch.

Európska únia sa rozšíri o Chorvátsko k 1. júlu 2013. Slovinsko vstúpilo do EÚ v roku 2004 a spoločnú menu používa od roku 2007. Pred očakávaným vstupom Chorvátska do EÚ rastú obavy, že krajina po zavŕšení integračného procesu poľaví v reformnom úsilí. Európska komisia v marci vyzvala tamojšiu vládu, aby zakročila proti organizovanému zločinu a zlepšila pravidlá verejného obstarávania. Záhreb má tiež zastaviť nelegálne praktiky v štátnych firmách a zabezpečiť ochranu osôb, ktoré o nich informujú, uzatvára Euobserver.com.

Vnímanie korupcie v Európe

KrajinaVnímanie korupcie v percentách
Slovinsko96 %
Chorvátsko90 %
Slovensko, Grécko84 %
Česká republika76 %
Portugalsko72 %
Maďarsko70 %
Španielsko65 %
Rumunsko61 %
Taliansko60 %
Veľká Británia37 %
Nemecko30 %
Francúzsko27 %

Zdroj: SITA

Slovensko 62. vo svete

V svetovom rebríčku o vnímaní korupcie, ktorý zverejnila v decembri 2012 Transparency International sa Slovensko umiestnilo na 62. mieste. Spomedzi Európskej únie to bolo piate najhoršie umiestnenie. Horšie skončilo Rumunsko, Taliansko, Bulharsko či Grécko. VIAC TU.

Všetko o hokejových MS na jednom mieste. Čítajte TU.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy