Šikana ako za komunizmu? To nie, odkazuje Kaliňák
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Štát nebude automaticky pokutovať ľudí za to, že si nesplnia povinnosť nahlásiť dlhodobý pobyt v zahraničí, vyhlásil minister vnútra Robert Kaliňák. A to po kritike verejnosti, ktorá rozhodnutie vlády Roberta Fica prirovnávala aj k totalitným praktikám komunistov.
Je to váš problém
„Nemáme to záujem kontrolovať, človek tým spôsobuje škody sám sebe,“ povedal na dnešnom brífingu, kde vysvetľoval novelu zákona o hlásení pobytu a registri obyvateľov. Z nej vyplýva povinnosť nahlásiť ohlasovni v mieste trvalého bydliska plánovaný pobyt v zahraničí, ktorý presiahne tri mesiace. Novelu schválil parlament vo štvrtok a vyvolala vo verejnosti kritické reakcie.
Podľa Kaliňáka sa stáva, že ľudia odídu na dlhšie mimo Slovenska a po návrate sa sťažujú, že štát zanedbal niektorú povinnosť voči nim ako napríklad doručovanie pošty či poskytovanie dávok. Uviedol prípad, keď si istá osoba pred vycestovaním požiadala o zmenu mena. Keďže jej úrady vyhoveli, no nevedeli o jej pobyte v cudzine, cestovné doklady sa osobe medzičasom zneplatnili. „Chceme, aby si občan uvedomil, že je to dobré. Ak to nespraví, je to na ňom, ale potom sa nemôže sťažovať,“ vysvetľoval minister.
Pokuta 33 €
Minister vnútra tiež upozorňuje, že nahlásením pobytu v cudzine človek môže predísť neželaným dôsledkom exekúcie. "Napríklad občan po návrate z cudziny zistí, že je voči nemu vedené exekučné konanie a mnohokrát v niekoľkonásobne vyššej sume než bola pôvodne udelená pokuta," uviedol Kaliňák. Ľudia nahlásením pobytu nemusia potom obviňovať štát, že prišli o majetok, dodal.
Pokuta hrozí podľa Kaliňáka v prípade, že nastane nenahlásením pobytu škoda. Výška sankcie je maximálne 33 eur. Kaliňák tvrdí, že za toto pokutu doteraz nikto nedostal. Vo väčšine prípadov, keď sa ľudia po návrate sťažujú, ľudia uznajú, že to bola ich chyba, mienil.
Novelou zákona podľa Kaliňáka zdôraznili jednak povinnosť nahlasovania a zároveň zjednodušili samotné nahlasovanie. To by sa malo dať časom robiť aj cez internet. Nebude tak nevyhnutné ísť na ohlasovňu v mieste trvalého pobytu.
Všetko o hokejových MS na jednom mieste. Čítajte TU.
SITA