Lídri EÚ v Bruseli. Riešili dane, energetiku a eurofondy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRUSEL/BRATISLAVA / Dostanete riadne po ušiach. Tak by sa dal v krátkosti charakterizovať záver včerajšieho summitu lídrov Eúropskej únie v Bruseli. Štátnici tým mysleli všetkých, ktorí hľadajú cestičky ako uniknúť daniam. Európa takto stráca približne bilión eur.
Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko sa zasadili za prísnejšie pravidlá, ktoré by zabránili nadnárodným spoločnostiam agresívne sa vyhýbať plateniu daní v krízou postihnutej Európe.
Koordinácia na európskej úrovni
Na tlačovej konferencii k európskemu summitu o energetike a daňovej politike to potvrdili lídri troch najväčších európskych ekonomík. "Nemôžeme akceptovať, že istý počet firiem sa stavia do pozície, v ktorej sa môžu vyhnúť plateniu daní legálnou cestou. Musíme sa skoordinovať na európskej úrovni, harmonizovať pravidlá a vytvoriť stratégiu, ako to zastaviť," vyhlásil francúzsky prezident Francois Hollande.
Svoju frustráciu z toho, že existujúce daňové predpisy neumožňujú úplný výber daní, vyjadrila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. "Takéto niečo si nemôžete vyriešiť sami, žiada si to kroky na medzinárodnej úrovni, a preto si myslím, že dnešný deň je svojím spôsobom prelomový," dodal britský premiér David Cameron, ktorý otázku daní postavil na prvé miesto aj v zozname tém summitu G8, naplánovaného na jún.
Problém s legálnym neplatením daní narazil v Európe na citlivé miesto, keďže mnohé európske štáty v snahe znižovať národné deficity a zadlženosť musia škrtať sociálne výdavky a zvyšovať dane pracujúcim. Paríž a Londýn poukazujú najmä na hrozivý rozmer týchto praktík.
Európske štáty prichádzajú o miliardy
Podľa utorkovej správy amerického Senátu napríklad spoločnosť Apple zo zámorského zisku 74 mld. USD zaplatila iba 2 percentá dane. Využila na to údajnú medzeru v írskych daňových predpisoch, čo Írsko ostro odmietlo. Britská pobočka spoločnosti Amazon podľa obdobných zistení v roku 2012 zaplatila zo zisku 6,5 mld. USD daň iba vo výške 3,7 mil. USD, podobne vraj pracujú aj spoločnosti ako Google alebo Starbucks. Podľa oficiálnych odhadov európske štáty vďaka legálnemu aj ilegálnemu neplateniu daní firmami ročne prichádzajú celkovo o približne 1 bil. eur. (1 EUR = 1,2923 USD).
Téme sa ďalej venuje reportér Richard Juriš. INFORMÁCIE ONLINE TU.
SITA