Nedeľný obed s rodičmi? V Číne je to povinnosť!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Rodičia sú povinní starať sa o svoje deti - musia im zabezpečiť ubytovanie, stravu a všetku potrebnú starostlivosť. To všetci vieme. Ale ako je to naopak - vo vzťahu detí k rodičom? Viete si predstaviť, že by nedeľný obed u svokry nebol možnosťou, ale zákonne určenou povinnosťou? Niekde to tak skutočne je.
Zákon neobsahuje presné definície
Legislatíva, ktorá robí z pravidelnej návštevy rodičov povinnosť, sa volá zákon o právach starších. Jej porušenie možno potrestať pokutou no i väzením.
Už je na svete aj prvý rozsudok. 77-ročná Číňanka sa úspešne súdila so svojou dcérou. Tá ju teraz bude musieť navštevovať raz za dva mesiace a prispievať jej aj na živobytie.
Nový čínsky zákon neobsahuje presné definície, no upozorňuje na čoraz závažnejší problém starnutia ľudstva. "Kým na Slovensku sme v roku 2001 mali 612 685 ľudí vo veku nad 65 rokov, tak v roku 2012 to bolo 710 222, čo je takmer o sto tisíc viac," hovorí hovorca Štatistického úradu SR Marián Jánošík.
Starneme aj na Slovensku...
... A to znamená, že aj o zákonoch rozhodujú stále starší a starší ľudia. Odhlasujú si podobný zákon aj u nás? "Ja si to nemyslím, predsa len sme iná kultúra ako je čínska kultúra, kde sú tie rodinné väzby vnímané možno trochu inak," hovorí politický analytik Ján Baránek.
Zákon mnohí Číňania považujú za nevymožiteľný a pýtajú sa, či im štát okrem iného zabezpečí pracovné voľno či náhradu platu počas návštev rodičov. "Najväčší problém mladých ľudí je, že sa musia starať o svoje deti a o svoju existenciu. Pokiaľ by štát dokázal zabezpečiť rovnakú hodnotu, ocenenie starostlivosti o člena rodiny ako nejaký priemerný príjem, tak by to bolo ideálne," myslí si psychologička Monika Longauerová.
Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.
ISIFA