Kosenie - umenie, ktoré sa vytráca. V Tatrách stále žije
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
VYSOKÉ TATRY / Bielovodská dolina patrí ku klenotom Tatier. Hneď pri vstupe očarí turistov okrem panorámy hôr aj krásnymi lúkami. Krásne sú preto, lebo sú pravidelne kosené. Štátne lesy TANAPu spojili príjemné s užitočným a s kosami sa aj súťažilo.
Zvuk kosenia už znie celkom inak
S východom slnka sa pod horami ešte donedávna ozýval zvuk kosenia. Teraz je to inak. Podobný pohyb síce ostal, ale je to ako motokros. Našťastie v Bielovodskej doline je to ešte stále o tradícii - o koscoch a kose. "Treba dobrý uhol a z jednej aj druhej strany dobre ťahať," ukazuje nám Stano Koreň z Východnej ako správne naostriť kosu. A k tomu ešte nakuť. Je to umenie, ktoré sa vytráca.
Kosenie lúk je veľmi dôležité
Aj tu na kosenie bielovodských lúk bol problém zohnať naozaj dobrých koscov. V tomto prípade zároveň aj pretekárov. Ale kosiť treba. "Ak by sa nekosilo, tak by došlo k zarasteniu týchto lúk rôznymi krovinami a náletmi drevín, tým pádom by zaniklo to vzácne, čo na týchto lúkach zatiaľ evidujeme," myslí si Peter Liška, riaditeľ TANAPu.
Kosenie spájalo rodiny
Kosenie je drina a keď sa robí v súboji s časom, platí to dvojnásobne. "Bolo to dosť ťažké," povedal jeden zo súťažiacich koscov. Samozrejme, dá sa to aj v pohodičke, pomalšie. Tak ako kedysi, keď kosenie spájalo rodiny. "Keď otec kosil, mama niečo robila, deti rozhadzovali," dodal kosec z Námestova.
Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.
isifa