Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Čierne stavby zo Slovenska zmiznú, myslí si Palko
Zdielať na

Čierne stavby zo Slovenska zmiznú, myslí si Palko

BRATISLAVA / Na Slovensku nájdete viacero čiernych stavieb a stále pribúdajú nové. Korene tohto problému siahajú ešte do čias socializmu a štát si s ním nevie dať rady už celé desaťročia. Ale vraj sa s tým už naozaj začne niečo robiť. Pomôcť má nový stavebný zákon. Vraj...

Čierne stavby nebudú po nadobudnutí účinnosti nového stavebného zákona a ukončení jeho prechodných ustanovení existovať ani v rómskych osadách. Na brífingu to dnes oznámil štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR František Palko.

Brífing sa konal po pracovnom stretnutí s vládnym splnomocnencom pre rómske komunity Petrom Pollákom, predstaviteľmi ministerstva zahraničných vecí a predstaviteľmi Združenia miest a obcí Slovenska. Na pôde ministerstva dopravy dnes rokovali o návrhu nového stavebného zákona.

12 mesiacov na vysporiadanie

Na adresu najviac kritizovanej dvanásťmesačnej lehoty na vysporiadanie sa s nelegálnymi stavbami štátny tajomník povedal, že "ministerstvo bude počúvať argumenty o tom, aby tých mesiacov bolo viac". Návrh zákona počíta s účinnosťou od 1. júla budúceho roku. V jeho prechodnom ustanovení sa píše o tom, že so stavbami bez vydaného stavebného povolenia sa musí vlastník popasovať v rámci ešte dnes existujúceho inštitútu legalizácie do jedného roka.

Dvanásť mesiacov sa zdalo niektorým samosprávam málo. Riešenie tohto problému má hľadať pracovná skupina. Palko očakáva, že výsledok bude hľadať najviac mesiac.

Rómske osady nevznikali ani predvčerom, ani pre piatimi rokmi, majú svoju históriu. Ako ďalej povedal Pollák, v niektorých prípadoch siaha výstavba osád až do čias monarchie.

Atlas rómskych komunít

Mnohé podľa jeho slov vznikali aj s priamou účasťou štátu. Palko hovorí, že presné číslo čiernych stavieb v marginalizovaných komunitách nie je známe. Podľa informácií samospráv je však vyššie ako 10-tisíc. Aj z tohto dôvodu sa ministerstvo teší, že vzniká nový Atlas rómskych komunít.

Informácie z neho by mali významne pomôcť vysporiadať sa s čiernymi stavbami. Ministerstvo chce rómske obydlia a pozemky pod nimi najprv pasportizovať. Len vďaka získaným informáciám bude podľa Palka možné prijímať konkrétne riešenia, najmä pre potreby identifikácie a zámeny pozemkov.

Potom sa tieto časti katastrálnych území zapracujú do územných plánov obcí. Na vytvorenie potrebnej územnoplánovacej dokumentácie bude ministerstvo poskytovať dotácie prednostne. "Územia nikoho budú môcť byť riadnou súčasťou územných plánov," povedal Palka s tým, že takto sa objasnia postupy pri zabezpečení stavieb prívodom pitnej vody, plynu, elektriny.

Sociálne nájomné bývanie

Okrem obydlí, v ktorých je možné naďalej bývať, sú tu ešte také, ktoré nezodpovedajú technickým a stavebným požiadavkám nového zákona. Postup ministerstva neznamená legalizáciu všetkých obydlí, v ktorých v súčasnosti žijú Rómovia, vysvetlil tajomník.

V tomto prípade počíta ministerstvo s pomocou z operačného programu ľudské zdroje. Objem peňazí, o ktorom sa podľa Palkových slov "uvažuje", pôjde na sociálne nájomné bývanie. 

Špeciálne spravodajstvo KRIMI PLUS v sobotu o 18:00.

ISIFA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy