Jasno
-2°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Vyšetrovateľom kauzy Gorila sa úplatky stále nepodarilo dokázať
Zdielať na

Vyšetrovateľom kauzy Gorila sa úplatky stále nepodarilo dokázať

BRATISLAVA / Vyšetrovateľom kauzy Gorila sa stále nepodarilo preukázať poskytovanie alebo prijímanie úplatkov, teda zadovážiť také dôkazy, na základe ktorých by bolo možné vzniesť obvinenie voči konkrétnej osobe. Vo svojej v poradí tretej správe o vyšetrovaní prípadu to píše špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Vypočuli 40 osôb

Jeho informáciami sa bude už v utorok 27. 8. zaoberať Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť, plénum bude o Gorile hovoriť v septembri.

Kováčik poslancov informuje, že od podania poslednej správy, ktorá bola podaná začiatkom roka 2013, bolo vo veci vypočutých približne 40 osôb v postavení svedka, boli vykonané analýzy bankových účtov podozrivých osôb, analýzy prepisov vystúpení poslancov NR SR k privatizácii letiska a výberu poradcu investora a boli vyhodnotené výsledky dožiadaní a spracované a zaslané odpovede k právnej pomoci z Rakúska.

Úplatky a podplácanie

Po vyhodnotení týchto dôkazov boli podľa jeho slov zistené nové skutočnosti, na základe ktorých vyšetrovatelia začali trestné stíhanie pre podozrenie zo zločinu prijímania úplatku a prečinu podplácania. "V tejto trestnej veci vyšetrovateľ požiadal o súčinnosť Fond národného majetku a zadovážil väčšie množstvo spisového materiálu, ktorý v súčasnej dobe vyhodnocuje," informuje špeciálny prokurátor.

V ďalších troch trestných veciach, v ktorých vyšetrovateľ špecializovaného tímu vydal v novembri 2012 uznesenia o začatí trestného stíhania, boli vykonané potrebné úkony, a to najmä výsluchy svedkov a zadovážené listinné materiály. "Po ich vyhodnotení je potrebné vo veciach vypočuť ešte ďalších svedkov, pričom následne bude vo veciach rozhodnuté, a to s predpokladaným ukončením veci cca do konca septembra," avizuje Kováčik.

Výsluchy budú pokračovať

Napriek tomu, že prácu špecializovaného tímu naďalej hodnotí veľmi kladne a úkony sú vykonávané plynule a bez zbytočných prieťahov, "je potrebné konštatovať, že vo veci je nutné vykonať ešte väčšie množstvo výsluchov svedkov a najmä v prípade potreby zrealizovať dožiadanie o právnu pomoc viacerých štátov". Vzhľadom na tieto skutočnosti podľa Kováčika v súčasnosti nie je stále možné určiť termín ukončenia predmetnej veci.

Naposledy poslanci odobrili priebežnú správu o vyšetrovaní kauzy Gorila vo februári, a to 136 hlasmi. Uznesenie NR SR sa vtedy pokúsil rozšíriť Martin Fedor (SDKÚ-DS), ktorý žiadal, aby minister vnútra predložil aj správu o priebehu vyšetrovania kauzy orgánmi Policajného zboru, a to až od roku 2006 do roku 2012. "Vrátane dôvodov, prečo v tomto období nedospeli k výsledkom, ktoré by umožnili trestné stíhanie respektíve obvinenia konkrétnych osôb," doplnil Fedor. Jeho návrh neprešiel.

Medzi podozrivými sú aj poslanci

Vo februárovej správe sa okrem iného písalo, že sa začali tri trestné stíhania vo veci pre podozrenie z trestného činu podplácania a vydierania. Z poberania úplatkov sú podozriví poslanci parlamentu za pomoc pri schvaľovaní zákonov vtedajšieho ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca (vtedy ANO). Podozreniu z vydierania zase čelia členovia druhej vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS) v súvislosti s rozhodovaním o privatizácii bratislavského letiska v prospech jednej finančnej skupiny.

Protesty proti Gorile

Prvý verejný protest obyvateľov Slovenska pre kauzu Gorila zorganizovala skupina ľudí na sociálnej sieti. Prísľub dalo asi 7 tisíc ľudí, na námestí ich však bolo niečo cez dve tisícky.

Atmosféra na bratislavskom Námestí SNP miestami pripomínala atmosféru spred 20 rokov, chýbali iba štrngajúce kľúče. Medzi asi desiatkou rečníkov sa objavil aj novinár Tom Nicholson, ktorý o kauze Gorila napísal knihu.  VIAC TU.

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.

SITA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy