Skoro jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Problém s topoľmi. Pavol ich má sám vyrúbať, drevo odovzdať
Zdielať na

Problém s topoľmi. Pavol ich má sám vyrúbať, drevo odovzdať

ZBOROV / Pán Pavol z iobce Zborov (okr. bardejov) na severovýchode Slovenska má zo stromov za jeho domom nočnú moru. Bojí sa, že staré vysoké topole, ktoré patria štátnym lesom, mu raz spadnú na jeho dom.

Silnejší vietor vyvoláva stres

Jeho vnúčatá majú dokonca alergiu a on je presvedčený, že za to môžu práve topole. Chcel ich dať spíliť, no lesy mu odkázali, že pokojne môže, ale na vlastné náklady a že oni si už len prídu po drevo.

25-metrové topole sú pre domácich hotovým strašiakom. Nedajú im spávať pri každom silnejšom vetre. "Minule ako fúkal vietor, ja som len pozeral," hovorí pán Pavol.

Pavol tvrdí, že topole musia ísť preč. Pustil sa teda do birokratickej mašinérie. Stromy aj pozemok patria štátnym lesom. Oslovil aj obecný úrad aj životné prostredie. "Nemôžem sa nikde dovolať pravdy.," hovorí Pavol.

Nebezpečenstvo nehrozí, odkazujú Lesy SR

"Pracovníci podniku Lesy SR vykonali obhliadku týchto stromov a skonštatovali, že ide o zdravé jedince, kde nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo," hovorí Vlastimil Rezek, hovorca Lesy SR.

Obyvateľ Zborova písal krížom krážom až sa mu podarilo získať všetky povolenia. Má to však jeden veľký háčik. Obrovské topole môže spíliť, ale na vlastné náklady a riskujúc svoj vlastný život. "A jeho zabezpečenie si zrealizujte na vlastné náklady a nebezpečenstvo," hovorí Pavol.Toto napísali Štátne lesy a nezabudli dodať, že majiteľom stromov a dreva sú oni. 

Drevo majetkom Lesov SR, musí ho odovzdať

Aby na to myslel, keď už budú topole na zemi. "A drevenú hmotu, že by som pripravil. Oni si ju zoberú," hovorí rozhorčený Pavol. "Drevo samozrejme je a vždy zostáva majetkom vlastníka či správcu pozemku bezohľadu na to, či sú to Lesy Slovenskej republiky alebo urbár," hovorí Rezek.

Štátne lesy tvrdia, že sami nemajú vlastných pilčíkov ani špeciálne stroje. Keby sa chceli pustiť do topoľov v Zborove, tak jedine cez verejné obstarávanie. "Nakoľko nejde o havarijnú situáciu, je na majiteľovi nehnuteľnosti, aby si po našom súhlase a povolení úradu životného prostredia si výrub zabezpečil na vlastné náklady," dodáva Rezek.

Téme sa venuje reportér Vlado Jurek. INFORMÁCIE ONLINE TU.

ISIFA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy