V prevádzke je približne 40 000 zastaraných výťahov...
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA/HUMENNÉ / Tragédia, ktorá sa stala vo výťahu v nemocnici v Humennom, bola len otázkou času. Už roky sa vozíme v starých výťahoch, ktoré by bolo dobré nielen opraviť, ale najmä vymeniť. Ako však vo všetkom - aj tu je tradičný problém. Treba na to peniaze.
Ďalšia tragédia je len otázkou času
Výťahy, v ktorých sa denno-denne vozíme, sú staré. Či už je to v sídliskových panelákoch, úradoch či v nemocniciach. Na celom Slovensku je ich až neuveriteľne veľa. "Tipujeme okolo 35 000 až 40 000," vraví predseda Bratislavského cechu výťahárov Ladislav Zemánek.
Sú to výťahy, ktorým dávno skončila takzvaná technická životnosť. Aj keď podľa predsedu Bratislavského cechu výťahárov majú bezpečnostné certifikáty, nikto z technikov nezaručí, že sú stopercentne bezpečné.
"Žiadna technická skúška, žiadna revízia nemôže odhaliť napríklad závady materiálu, ktoré vznikajú únavou materiálu," dodáva Zemánek. Skúsený odborník na výťahy hovorí o tom, že problém zastaraných výťahov sa na Slovensku dlhodobo nerieši a je pre nás časovanou bombou. Ďalšia tragédia je tak len otázkou času.
Chýbajú aj kvalifikovaní odborníci
Kompletná výmena jedného výťahu stojí na takmer 40 000 eur. Peniaze na výmenu 40 000 zastaraných výťahov sa určite nikde len tak nenájdu. Vypočítané jednoduchou matematikou by to totiž stálo 1 600 000 000 eur.
Aj keby sa na to postupne peniaze našli, toto nie je jediným problémom. Na Slovensku je stále nedostatok kvalifikovaných výťahárov. "Ak sa tu 20 - 25 rokov nerobili rekonštrukcie a generálne opravy, tak treba počítať s tým, že na 40 000 výťahov sú nutné stovky pracovníkov, ktorí musia byť odborníci," dodáva Zemánek.
Téme sa venuje reportér Samuel Migaľ. INFORMÁCIE ONLINE TU.
ISIFA