Výmena vyznamenaní: Gašparovič Hollandovi, Holland Gašparovičovi...
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Prezident Ivan Gašparovič dnes dostal najvyššie francúzske vyznamenanie. Prevzal si ho priamo z rúk francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, ktorý zavítal na svoju historicky prvú návštevu Slovenska.
Gašparovič má vyznamenia ako Štefánik
Prezident Francúzskej republiky François Hollande, ktorý je na oficiálnej návšteve Slovenska, dnes slovenskej hlave štátu Ivanovi Gašparovičovi udelil najvyššie francúzske vyznamenanie – Veľký kríž Čestnej légie. Gašparovič francúzskemu prezidentovi udelil najvyššie štátne vyznamenanie Slovenska – Rad Bieleho dvojkríža I. triedy.
Národný rad Čestnej légie je hlavné francúzske štátne vyznamenanie, ktoré založil Napoleon Bonaparte v roku 1802. Národný rad Čestnej légie zahŕňa tri stupne - Rytier, Oficiér a Komandér a dve hodnosti - Veľký oficiér a Veľký kríž. Nositeľom vyznamenia je Milan Rastislav Štefánik aj slovenský diplomat Ján Kubiš.
Historicky prvá návšteva
Návšteva francúzskeho prezidenta je vôbec prvou v moderných dejinách Slovenskej republiky. "Je to tak trochu symbolické, že prezident Francúzska neprichádza len v rámci 20. výročia vzniku Slovenska, ale aj 95. výročia vzniku Československa, kde Francúzsko zohralo veľmi významnú úlohu," povedal po spoločnom rokovaní s Hollandom Gašparovič. Vyzdvihol, že Francúzsko je pre nás strategickým partnerom, s ktorým chceme rozvíjať spoluprácu v hospodárskej, kultúrnej, školskej i vedeckej oblasti.
Minister zahraničných vecí Francúzska Laurent Fabius a šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák dnes podpísali Akčný plán Strategického partnerstva na roky 2013 - 2018. Cieľom plánu je všestranný rozvoj obojstranne prospešnej partnerskej spolupráce medzi oboma krajinami. Prezident Hollande pripomenul, že obe krajiny majú za sebou kus spoločnej histórie nielen z obdobia prvej, ale aj druhej svetovej vojny. Slovensko podľa jeho slov za posledných 20 rokov prešlo veľký kus cesty.
Slovensko očami Francúzska
"Máte stabilné inštitúcie, máte demokratické zriadenie, máte menovú stabilitu a hospodársku dynamiku," poznamenal Hollande. Slovensko podľa neho vstupovalo do eurozóny vo veľmi problémovom období. "Ale môžem potvrdiť, že za posledný rok a pol sa Slovensko skutočne podieľalo aktívne na riešení problémov v eurozóne," dodal. Hollande dnes bude rokovať aj so slovenským premiérom Robertom Ficom. Neskôr sa stretne s predsedom parlamentu Pavlom Paškom a primátorom Bratislavy Milanom Ftáčnikom.
Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.
ISITA