Zmenil sa zákon, Šmejdi majú problém...
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Spotrebitelia budú môcť tovar po odstúpení od zmluvy vrátiť predávajúcemu až po tom, ako predávajúci vráti spotrebiteľovi zaplatenú cenu alebo preddavok za tovar alebo službu. Vyplýva to z novely zákona o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji, ktorú v utorok schválil parlament.
Sankcie za nekalé praktiky
Návrh poslancov za Smer-SD Antona Martvoňa a Otta Brixiho zároveň zavádza sankcie za používanie nekalých obchodných praktík. Ak predávajúci bude napriek uloženému zákazu používať nekalé obchodné praktiky, bude sa to po novom posudzovať ako osobitne závažné porušenie povinností, za ktoré hrozí zrušenie živnostenského oprávnenia.
Vládni zákonodarcovia novelu, ktorou vyhlasujú vojnu "šmejdom", pripravovali s rezortmi hospodárstva a spravodlivosti. Ich cieľom je vytvoriť mechanizmus, ktorý by odstránil agresívne praktiky niektorých podnikateľských subjektov najmä na dôchodcoch. Právna norma chráni ľudí, ktorí sa zúčastňujú na predajných akciách a zvyšuje právomoci Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI).
SOI môže akcie zakázať
Organizátor predajnej akcie jej bude povinný oznámiť, kde sa takáto akcia koná. Musí tiež oznámiť mená predajcov, ktorí na akciu prídu. Ak akcia nebude v poriadku, kontrolór SOI ju bude môcť zakázať. SOI zároveň bude mať právo zverejňovať firmy, ktoré majú nekalé praktiky. Návrh upravuje osobitný režim predajnej akcie a jej notifikácie orgánom Slovenskej obchodnej inšpekcie.
Osobitne sa definujú povinnosti predávajúceho pri uskutočnení predajnej akcie, pričom porušenie týchto povinností sa označuje ako osobitne závažné porušenie vedúce priamo k zrušeniu živnostenského oprávnenia protiprávne konajúceho subjektu. Novela rozširuje tiež okruh povinností, za ktoré možno podľa zákona uložiť sankciu, pričom výška sankcie sa zvyšuje na 16 500 eur.
Spotrebiteľ môže odstúpiť od zmluvy
Posilňuje sa tiež právo spotrebiteľa na odstúpenie od zmluvy uzavretej na predajnej akcii, a to do 15 dní od predaja tovaru. Poslanci za Smer-SD návrhom reagujú na problémy z praxe, ktoré sa najmä začiatkom tohto kalendárneho roka rozmohli v súvislosti s predajnými akciami, kde spotrebiteľom prezentujú a ponúkajú tovary alebo služby.
Spotrebitelia sú neraz na predajnú akciu pozývaní s prísľubom účasti na hodoch, získania darčekov či výletu. Podľa dvojice zákonodarcov sa každý mesiac pre stovky spotrebiteľov po celom Slovensku predajné akcie končili s nepoužiteľnými výrobkami a uzavretou úverovou zmluvou, na jej základe bol spotrebiteľom poskytnutý úver na splácanie predražených, prípadne aj nekvalitných produktov, ktoré im predali pod zámienkou údajnej výhry na predajnej akcii.Slovenská obchodná inšpekcia podľa Martvoňa aktuálne eviduje a prešetruje desiatky podnetov na niekoľko spoločností, ktoré poškodzujú práva spotrebiteľov.
Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.
ISIFA