Skoro jasno
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Sčítanie medveďov. Poľovníci zbierajú trus a skúmajú
Zdielať na

Sčítanie medveďov. Poľovníci zbierajú trus a skúmajú

DOLNÝ KUBÍN / Po našich lesoch a lúkach sa potulujú ľudia so skúmavkami. Nerobia však nič nekalé. Ochranári, poľovníci a aktivisti sa spojili, chodia po horách a zbierajú medvedí trus. Ich cieľom je získať definitívnu odpoveď na otázku, či sú u nás medvede premnožené alebo nie.

Hotový poklad

Trus je v tomto prípade pre vedu hotový poklad. Je ako odtlačok prsta, o medveďovi povie všetko. Ochranári, poľovníci či dobrovoľníci už nechodia od septembra do lesa len tak. Vyfasovali skúmavky.

"Sme poľovníci a máme tu dosť medveďov. Nájde sa trus pri chodníkoch, na kŕmení a zberáme to. Dnes prišlo, že sa bude zberať do konca roka, že môže byť aj zamrznuté," hovorí poľovník Jozef Ondrík.

"Trus medveďa je v podobe väčšej kôpky. Odber vzorky sa robí najlepšie pomocou ulomených vetvičiek, aby sa človek nedotýkal. Mali by to byť len menšie dva kúsky z povrchu trusu," hovorí Tibor Pšenák, chránená krajinná oblasť Horná Orava.

Trošku sa nachodíte

Nájsť medvedí trus je tiež veda, človek môže prejsť po lese aj niekoľko kilometrov a nič. "Treba po teréne dosť chodiť, aby sa našiel," hovorí Pšenák.

V Hruštíne už má štatutár z poľovníckeho združenia tri skúmavky s 
trusom, a to si môže povedať, že je úspešný. Ale až v laboratóriu 
určia, či trus nie je od toho istého medveda. "Na povrchu trusu sú 
bunky z epitelu sliznice čriev, my dokážeme identifikovať, či v 
prípade trusu ide o toho istého jedinca. Získame seriózny odhad o výskytu populácie, ktorý nebude len založení, na to, že ja som voľakedy videl medveďa,"
uviedol Ladislav Paule, profesor genetiky LFTU Zvolen.

Približne 800 medveďov na Slovensku

Dokonca vďaka trusu bude jasné, aká je hustota medveďov v jednej lokalite, pohlavie či vek. Odhaduje sa, že na Slovensku je okolo 800 medveďov. Aby boli výsledky čo najpresnejšie, je potrebné zozbierať až 3 000 vzoriek trusu. "Ideálny by bolo, keby sme tento rok nazbierali plný počet. Nemuseli by sme opakovať budúci rok. Na budúci rok budeme mať aj prírastky aj mortalitu a to trošku komplikuje situáciu," hovorí Paule. Keďže sa zrejme nestihne nazbierať potrebný počet vzoriek, v zbere sa bude pokračovať aj na jar.

Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti FACEBOOK a vyhrajte!

ISIFA/ilustračná

Súvisiace články

Najčítanejšie správy