40 kilometrov od Bratislavy sa zastavil čas. Modli sa a pracuj!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Neďaleko slovenského hlavného mesta je veľmi špeciálne miesto. Miestni obyvatelia si v predvečer rusínskych Vianoc urobili sviatočnú atmosféru a pripravili divadelné predstavenie - Živý Betlehem. Obyvatelia miestnej komunity sú bývalí narkomani.
Bez mobilu, telky a internetu
Na mieste asi 40 kilometrov od Bratislavy je miesto, ktoré vyzerá ako keby sa ho civilizácia dotkla len zľahka. Mobilné telefóny, internet alebo televízor by ste tu hľadali márne. Režim v komunite mladých chlapcov a mužov, zväčša bývalých narkomanov, je prísny. Ich heslo pripomína časy stredoveku. Modli sa a pracuj!
"Keď niekto nepodojí kravu, tak nemáme na raňajky mlieko. Keď je jeden lenivý a nepracuje, druhý chalani kvôli nemu nejedia. Ľudia, ktorí sú na tomto mieste, nachádzajú cez prácu chuť znova žiť," vysvetľuje člen komunity František.
Nebezpečná závislosť
Členovia komunity svorne tvrdia, že fyzická námaha a odstrihnutie od sveta zaberá zázračne. Spoločnými silami si postavili dom, maštaľ aj kaplnku. Starajú sa o zvieratá, pestujú zeleninu a ovocie. Navzájom si pomáhajú prekonať závislosti, ktorým môže človek prepadnúť v akomkoľvek veku.
Košičan Roman má už dvoch synov a v komunite žije skoro dva roky. "Prišiel som sem nájsť nádej pre lepší život a chcem sa stať lepším otcom pre svoje deti," hovorí Roman, ktorý vystupoval aj ako herec v predstavení o Betleheme a narodení Ježiša.
Stratené duše
"Robíme to pre ľudí z okolia, ktorí prídu. Taktiež pre rodičov našich komunitných rodičov, aby sa mohli stretnúť so svojimi deťmi," vysvetľuje František.
Mladí muži sa v komunite zdržia niekoľko mesiacov, ale pokojne aj 3 alebo 4 roky. Keď sú pripravení, vrátia sa k svojim rodinám a do bežného života. Často si dokončia štúdium na škole, nájdu prácu, alebo sa venujú iným strateným dušiam. Chcú sa tak odvďačiť za to, že dostali svoju druhú šancu.