Skutočná pravda o kvalite potravín? Východ je vraj odpadkový kôš
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Zo Slovenska si potravinárske firmy urobili odpadkový kôš. Aspoň podľa názoru mnohých našincov. My sme porovnali zloženie podľa popisu na obaloch potravín u nás a v Rakúsku a zistili sme, že sa takmer nelíšia. Bežní ľudia však majú iný názor...
Aj korenie je tu lepšie
"Manželka pracuje v Rakúsku a keď ju veziem, idem s prázdnym kufrom a naspäť sa už nemôžeme odviezť. Všetko je tam lepšie - prášky, pistácie a ešte aj obyčajné korenie," píše sa v maili.
Hneď v úvode je dôležité povedať, že sme v utorok porovnávali výrobky tých istých značiek. A teda napríklad jahodový jogurt tej istej značky zakúpený u nás a jahodový jogurt tej istej značky zakúpený v Rakúsku. A rozdiel sme v týchto pár náhodne vybraných výrobkoch nenašli aj keď to výrobcom európska legislatíva umožňuje.
Zistili sme, že kolový nápoj tej istej značky u nás obsahuje glukozovofruktózový sirup, kým u susedov doň dávajú klasický cukor. "Zvýšime podiel izoglukózového sirupu, tým pádom zvýšime podiel lacnejšej suroviny, oproti drahšiemu cukru," vysvetľuje odborník na potravinárstvo Miroslav Spišiak.VIAC TU.
Netreba byť paranoidný
"Výrobcovia sa môžu prispôsobovať stravovacím, chuťovým návykom, ale aj objemu peňaženiek spotrebiteľov jednotlivých krajín EÚ a tomuto môžu prispôsobovať aj zloženie a obsah potravín," tvrdí hovorca zastupenia EK na Slovensku Andrej Králik.
"Netreba byť paranoidný a myslieť si, že práve nám chce niekto škodiť," tvrdí odborník na výživu Igor Bukovský. V stredu sme sa do Rakúska vybrali opäť a pýtali sme sa, čo sa tu skutočne oplatí nakupovať.
"Obyčajnú klasickú múku. Dajme tomu, že je drahšia, stojí 1,39, je drahá, ale keď z nej urobíte knedle, alebo keď z nej upečiete niečo, je to neporovnateľné," povedal kupujúci zo Slovenska. "Jogurty sú tu vynikajúce, sú oveľa lepšie ako u nás," dodáva ďalší.
Ak aj vy poznáte výrobok, ktorý sa u nás predáva pod tou istou značkou, ale má inú kvalitu, píšte SEM.
Téme sa venuje reportérka Beáta Ksenzsighová. INFORMÁCIE ONLINE TU.
ISIFA