Jasno
-2°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Jaroslav našiel v záhrade ortuť, toto môže spôsobiť
Zdielať na

Jaroslav našiel v záhrade ortuť, toto môže spôsobiť

UDAVSKÉ / Koncom minulého roka našiel istý muž z Udavského (okr. Humenné) vo svojej záhradke tri fľaše od detskej výživy. To, čo v nich videl, ho však riadne vydesilo. Jaroslav od začiatku tvrdil, že boli plné ortuti. Laboratórne skúmania teraz jeho slová potvrdili. Odborník ale dvíha varovaný prst. Vraj ide o časovanú bombu...

Ohrozenie pitnej vody

Ak by ortuť prenikla do spodných vôd, po rokoch sa môže dostať priamo do studní, ktoré ľudia využívajú ako zdroj pitnej vody. Hasiči zo záchrannej brigády v Humennom v špeciálnych zásahových oblekoch boli pripravení na manipuláciu s látkami s najvyšším stupňom nebezpečenstva.

Nik totiž  s určitosťou nevedel povedať, čím sú fľaše naplnené. "Zasahujú v prostriedkoch, ktoré máme k dispozícii na ochranu dýchacích ciest a na ochranu povrchu tela," hovorí Jozef Kraško zo Záchrannej brigády v Humennom.

Ortuť a pušný prach

Chemický rozbor potvrdil, že dve z fliaš boli naplnené toxickou látkou, ktorej vôbec nebolo málo. "Podľa výsledkov z kontrolného chemického laboratória bola v dvoch fľašiach ortuť o hmotnosti dva kilogramy," uviedla policajná hovorkyňa z KR PZ v Prešove Jana Migaľová.

"Lesklo sa to, také ako striebro. Myslím si, veď to vyzerá ako ortuť," hovorí majiteľ domu Jaroslav. V tretej záhadnej fľaši bolo čosi, čo pánovi Jaroslavovi pripomínalo čierne korenie alebo grafit. Laboratórne testy ale ukázali čosi úplne iné. "Z výsledkov chemickej analýzy tiež vyplýva, že obsahom tretej fľaše bolo približne 0,5kg pušného prachu," dodala Migaľová.

Nebezpečenstvo pri výbuchu

Ten pri bežnom kontakte pre ľudský organizmus škodlivý nie je. Nebezpečenstvo však predstavuje v prípade explózie. Záhadou ale ostáva, kto a odkiaľ mohol mať k dispozícii také množstvo toxickej látky a prečo ju vo fľašiach zahodil práve do záhradky pred rodinný dom Jaroslava. "Uvažujte o tom, že keby sa toto dostalo do vody, spodnej vody tak to tu zamorí," hovorí Jaroslav.

Viacero susedov využíva ako zdroj pitnej vody studňu. Podľa odborníka by ortuť v pôde mala vplyv aj na kvalitu vody. Ľudia by v nej pociťovali kovovú pachuť v ústach, no nielen to. "Zlúčeniny ortuti pôsobia ako neurotoxín, majú vplyv na centrálny nervový systém, mohlo by sa to prejavovať bolesťami hlavy, nespavosťou," uviedol regionálny hygienik z Humenného Miroslav Veliký.

Časovaná bomba

Treba však zdôrazniť, že ide o akúsi časovanú bombu. Zlúčeniny ortuti sa totiž reálne do pôdy môžu dostať napríklad vplyvom dažďov. A to môže trvať roky. Nedá sa teda povedať, ako dlho by trvalo, kým by sme pôsobenie tejto toxickej látky vo vode pocítili na vlastnej koži. Najhoršie ale je, že takto znečistený zdroj pitnej vody sa len tak ľahko vyčistiť nedá. "Sanácia prostredia je veľmi dlhodobý proces. Tam nie je možné použit chemický prípravok. To je ponechané viac menej na prírodu," hovorí regionálny hygienik.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy