Pravda o našich školách: Univerzita Komenského je 495.
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Univerzita Komenského v Bratislave (UK) sa umiestnila na 495. mieste renomovaného celosvetového rebríčka URAP (University Ranking by Academic Performance - Rebríček univerzít na základe ich akademického výkonu). Ten je zostavený na základe objektívnych kritérií za minulý rok.
Posun z 527. miesta
Univerzita Komenského je tak jedinou slovenskou univerzitou v prvej päťstovke tohto rebríčka. Oproti roku 2012 sa posunula na lepšie miesto - z 527. na súčasnú 495. pozíciu. Ďalšia naša škola - Slovenská technická univerzita, skončila v tomto rebríčku na 1 096. mieste.
Na základe rankingového systému zostavuje URAP každoročne rebríček 2 000 vysokých škôl z celého sveta, ktoré predstavujú 10 percent najvýkonnejších vysokých škôl na svete. "Umiestnenie v prvej päťstovke rebríčka je dôkazom významného vedeckého potenciálu našej univerzity. Naša vedecká aktivita je porovnateľná so svetovou špičkou,“ hodnotí rektor UK Karol Mičieta.
1. rebríček v roku 2009
Rebríček URAP prvýkrát vytvorili v roku 2009 na pôde Middle East Technical University v tureckej Ankare. Medzi kritériá rebríčka URAP patrí počet vedeckých článkov kombinovaný spočtom citovania prác vedcov.
Do úvahy sa berie aj význam časopisov, vktorých sú uverejnené vedecké štúdie aich citovanosť. K dôležitým faktorom vmeraní patrí aj miera medzinárodnej spolupráce danej univerzity sinými zahraničnými univerzitami, čo je vyjadrené celkovým počtom publikácií, ktoré sú výsledkom tejto spolupráce.
Diplom z Harvardu mu je na nič...
Univerzita Komenského sa umiestnila na 495. mieste, americká univerzita Harvard na 1. mieste. No vedzte, že Slovákovi, ktorý donesie na Slovensko diplom z Harvardu, je tento prestížny papier na nič.
Práve Andrej, ktorý tam študoval, dostal po návrate na Slovensko, studenú sprchu. "Prišlo mi to ironické, aj smutné," hovorí absolvent Harvardu Andrej Gajdoš. VIAC TU.